Umbria

Umbria to rejon mało popularny turystycznie, co stanowi wielką zaletę. Można tam bez zgiełku i tłumów turystów podziwiać piękne krajobrazy, lasy, jeziora, strumienie, pola słonecznikowe,  bogatą faunę i florę oraz prawdziwe skarby sztuki. Region leży w samym centrum Włoch. Panuje opinia, że jest to zielone serce Włoch, region mistyczny i surowy. Jako jedyny region pozbawiony jest dostępu do morza. Obejmuje wzgórza na których usytuowane są piękne miasteczka, ze skarbami sztuki, architektury.  Na zachodzie graniczy z Toskanią, na wschodzie z Marche, na południu z Lacjum. Najbardziej uczęszczanym przez turystów miejscem jest słynny Asyż- miasto św. Franciszka. Cały region bywa też nazywany świętym.  Z rejonu wywodzi się bardzo wielu świętych, także św. Benedykt, św. Klara, św. Walenty i wielu innych. Dziś jeszcze bardziej popularny dzięki papieżowi Franciszkowi.

Miasta rejonu:

Perugia- to stolica rejonu, leży na wzgórzu 494 m. n.p.m. Jest to bardzo stare, dostojne miasto o charakterze uniwersyteckim. W mieście warto zwiedzić Arco Etrusco (Łuk Tryumfalny), który stanowi fragment dawnych murów obronnych. W samym centrum uwagę przykuwa potężny ratusz Palazzo dei Priori, budzi on grozę i pokazuje dawne, potężne i i wojownicze zrywy mieszkańców. Piękna jest Fontanna Maggiore z XIII w. W ratuszu mieści się Galleria Nazionale dell Umbria z bogatą kolekcją obrazów. Średniowieczny charakter miasta uwidacznia się na Via Volte della Pace wyłożony nawierzchnią z cegieł po którym spacerują kury.

Spoleto– to miasto słynące z letnich festiwali teatralnych i turystycznych. Położone jest malowniczo wśród wzgórz i lasów. Stanowi doskonałą bazę do różnego typu wycieczek krajoznawczo- turystycznych. Turyści chętnie kierują się do lasu dębowego na Monteluco. Uwagę turystów przyciąga też surowa, romańska katedra ze starymi,, pięknymi freskami.

 Ciekawe miejsca:

Orvieto- jest to niezwykle malownicze miasteczko położone na wysokiej, stromej skale. Turyści chętnie wybierają punkt widokowy ze średniowiecznego opactwa La Badia, w którym dziś znajduje się malowniczo położony hotel. Jest to południowy kraniec miasta. W mieście znajduje się wspaniała, gotycka katedra z olśniewającą fasadą, tworzona była od  XIII do XVII. Zdobią ją cztery smukłe, poskręcane filary, rozetowe okno nad pięknymi portykami. Warto przyjrzeć się też płaskorzeźbom    ze scenami biblijnymi. W kaplicy San Brizio można obejrzeć ciekawe freski. Warto zajrzeć do Muzeum Katedralnego w Palazzo Soliano. Ciekawostką wartą obejrzenia jest XVI w. studnia przy Pozzo di San Patrizio. Jest ona wyrąbana w wulkanicznej skale na głębokość 63 metrów, oświetlona 72 oknami. Turyści mogą zejść w dół po 248 stopniach klatki schodowej i dotrzeć do poziomu wody.

Asyż– to miasto nieustających pielgrzymek. Posiada urokliwą, średniowieczną  Starówkę. Uwagę wszystkich zwraca wspaniała bazylika św. Franciszka. Bazylika składa się z dwóch kościołów ułożonych piętrowo. Zbudowano ją nad grobem świętego, który spoczywa w podziemnej krypcie. Budowę kościoła rozpoczęto po upływie dwóch lat od śmierci św. Franciszka, w roku 1228. W XIV w. wykonano dekoracyjne freski, a potem renesansowy portyk. Kaplica św. Marcina posiada piękne freski i schody  prowadzące do krypty św. Franciszka. Przepiękne  freski ze scenami życia Jezusa posiada też kaplica Marii Magdaleny. Turyści podziwiają sławne malowidło przedstawiające portret św. Franciszka i cykl fresków z życia tego świętego. W śródmieściu Asyżu przy Via San Francesco stoi Dom Pielgrzyma. Budynek także słynie z pięknych fresków. Wart odwiedzenia jest też kościół Santa Maria sopra Minerva i oddalony 2,5 km  od Asyżu klasztor San Damiano gdzie  św. Franciszek usłyszał głos Boga.

Gubbio-  leży 50 km od Perugii. Dotrzeć tam trzeba pokonując strome, brukowane uliczki. Nie jest to wcale łatwe! Będąc w mieście czujemy starą, średniowieczną atmosferę. Centralnym punktem miasta jest Piazza della Signoria, wyłożony cegłą i kamieniem. Uwagę wszystkich podróżnych zwraca najwspanialszy gmach publiczny Włoch, gdzie wysoko położone pałacowe arkadia roztaczają wspaniały widok na okolicę. Najwyższym punktem obserwacyjnym jest renesansowy dziedziniec  Palazzo Ducale.

Monte Sant Angelo- to położone wysoko na wzgórzach miejsce, na południe od lasu Umbra.             W czasach średniowiecznych to centralny punkt pielgrzymek ze względu na znajdujące się tam Sanktuarium św. Michała z V w. Sanktuarium usytuowane było w górskiej grocie, w której miał ukazać się Archanioł Michał śpiącemu biskupowi. Turyści zwiedzają gotycki portyk, masywną XIII w. kampanilię. Znajdują się tam 90- stopniowe schody prowadzące w dół do drzwi samego sanktuarium. Drzwi zostały wykonane w XI w. z brązu. Po lewej stronie ołtarza znajduje się pięknie rzeźbiony kamienny tron biskupi.

Atrakcje regionu:

Jezioro Trazymeńskie- jest to czwarte pod względem wielkości jezioro Włoch. Jezioro to jest stosunkowo płytkie, najgłębsze miejsca wynoszą 4m. głębokości, bardzo czyste. Klimat okolic jeziora jest ciepły, umiarkowany. Od wschodu jezioro otaczają wzgórza które chronią od wiatru. W jeziorze można zażywać kąpieli od maja do września. Sam teren wokół jeziora objęty jest strefą Parku Narodowego. Turystom oferuje się campingi, hotele, restauracje. Na jeziorze leżą dwie wyspy       gdzie można dopłynąć promem lub rowerem wodnym. Wokół jeziora usytuowano ścieżki rowerowe    i liczne trasy spacerowe. Nad jeziorem znajdują się atrakcyjne miasteczka i miejscowości.                Nad jeziorem stoi potężny zamek Castiglione i miasteczko o tej samej nazwie, a w nim liczne kawiarenki i restauracje. Nad jeziorem leży też miejscowość Citta della Pieve ze słynną uliczką Via Bacciadonne która prowadzi do XII w.  katedry. Warto obejrzeć też znajdujące się miasteczku inne kościoły i zabytkową wieżę. We wschodniej części jeziora leży Magione, a w tej miejscowości znajduje się Zamek Kawalerów Maltańskich, przejęty w XII w. przez Benedyktynów. Warto też wejść                do kościoła Matki Boskiej Łaskawej. Turyści chętnie odwiedzają wioskę Montecolognola                      ze wspaniałym widokiem na jezioro. Na południu jeziora leży Paciano gdzie w kościele św. Józefa znajduje się zbiór malarstwa okolicznych malarzy. Warto zwrócić też uwagę na starożytne mury obronne z masztami. Miasteczko przyciąga turystów przede wszystkim swoją średniowieczną atmosferą.

Kuchnia regionu:

Kuchnia regionu Umbria jest pełna przysmaków. Region słynie z oliwek i oliwy extra vergine,         która jest niezwykle delikatna i mniej gorzka od innych produkowanych produktów, np. oliwy toksańskiej. Prawdziwym rarytasem jest oliwa extravergine z gospodarstwa agroturystycznego Mezzetti. Jest ona wysokiej jakości, ma owocowo- ziołowy smak i zielono- żółty kolor. Posiada ona wszystkie możliwe certyfikaty. W kuchni rejonu dominuje wieprzowina, wędliny, szynka i salami. Pieczeń wieprzowa jest podawana z koprem i ziołami. Nosi nazwę- porchetta. Warto spróbować podawanego tutaj dzikiego, soczystego grillowanego gołębia. Potrawa nosi nazwę palombacce        lub spiedo.  Do potraw podawany jest chleb o niezwykłym smaku. Piecze się go specjalnie bez soli. Dodatkowo spożywa się tutaj dużo serów owczych cacciotto lub raviggiolo i kozich. Popularna jest zupa z soczewicy. Najcenniejsze są jednak trufle. W Perugii i okolicach podaje się przepyszne spaghetti z czarnymi truflami.  Na deser serwuje  się zwykle ciasto Panpepato i pyszne desery.     Rejon to także wina białe i czerwone, typu      Asyż Grechetto, Sagrantino di Montefalco.