Trydent

Trydent – Górna Adyga – to północny rejon Włoch. Graniczy ze Szwajcarią i Austrią, Wenecją Euganejską, Lombardią. Po zmianie konstytucji Włoch 11 października 2001r. region otrzymał nazwę Trydent- Górna Adyga. Region składa się z dwóch prowincji Trydent i Tyrol Południowy ( Bolzano). Tyrol Południowy jest dwujęzyczny. Językiem urzędowym jest język niemiecki i włoski.  Na obszarze regionu znajdują się Alpy oraz Dolomity. Przez region przepływa rzeka Adyga. Trydent to region górski, poprzecinany malowniczymi strumieniami, lasami, pastwiskami, często spowity mgłą. Wspaniałe widoki na majestatyczne góry zawsze pokryte śniegiem zapierają dech w piersiach. Region słynie z turystyki, a warunki narciarskie z nieskończoną ilością zróżnicowanych tras są doskonałe! W rejonie przenikają się wpływy śródziemnomorskie ze środkowoeuropejskimi. Region słynie  także z produkcji pięknych mebli. Dodatkową atrakcją regionu są odbywające się tam liczne targi, które nasilają się w okresie świątecznym. Targi są niezwykle kolorowe i smaczne. Często odbywają się okoliczne parady, wystawiane są przeróżne spektakle i koncerty. Tradycja ludowa odgrywa tu duże znaczenie.

Miasta regionu:

Trydent – to miasto które jest stolicą regionu. Jest to miasto historyczne, bogate kulturowo, uniwersyteckie. Turyści często zaczynają zwiedzanie miasta od wizyty w Zamku Buonconsiglio. W czasach historycznych był on siedzibą biskupów trydenckich. Warto obejrzeć też piękną katedrę wraz z placem i fontanną Neptuna, kościoły Soborowe, piękne domy z ozdobnymi freskami, liczne muzea. Odbywają się tam często różne wystawy i pokazy. Turyści podczas zwiedzania często przemierzają ,,Cesarski szlak”. Szlak ten łączy Starówkę, ciekawe place, zabytkowe budynki, wieże.  Do najsłynniejszych muzeów miasta należy Muzeum przy zamku Buonconsiglio, Muzeum Mart, Trydenckie Muzeum Nauk Przyrodniczych, muzeum Lotnictwa.

Bolzano- to bardzo piękne, historyczne miasto. Położone jest wśród malowniczych gór. Pełni rolę ważnego ośrodka turystycznego. Ma doskonałe połączenie z innymi ośrodkami rejonu. Słynie z Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego. W mieście znajdują się zamki: Zamek Mereccio            i Zamek Runkelstein. Warto zwiedzić kościół  Romański, katedrę. Bogate w zbiory jest Muzeum Archeologiczne i Muzeum Historii Naturalnej. Miasto słynie też z przemysłu metalurgicznego.

Merano- to przepiękne miasto które dawniej pełniło rolę najsłynniejszego uzdrowiska alpejskiego. Położone jest w dolinie południowego Tyrolu. Miasto otoczone jest wysokimi górami. Turyści chętnie zwiedzają słynny ogród i zamek cesarzowej Sisi. Miasto zachwyca zapierającymi dech widokami           i kobiercami kwiatów na każdym miejscu w mieście.

Ciekawe miejsca regionu:

Park Narodowy Stelvio- Jest do przepiękny obszar objęty ochroną środowiska. Obejmuje niezwykłej urody pasma górskie, jeziora których jest ponad 50.  malownicze serpentyny górskich dróg. Są one niezwykle piękne, ale i niebezpieczne. Jadąc trzeba bardzo uważać.  Można tam spotkać wiosną     albo jesienią takie zwierzęta jak: świstaki, kozice i koziorożca, rozmaite ptaki, w tym orła lub wyłącznego przedstawiciela tego terenu wielkiego orłosępa brodatego. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi około 3 metry. Spotkanie z tym ptakiem, posłuchanie głośnego szumu jego skrzydeł stanowi niesamowite przeżycie. Największym skupiskiem dzikich, chronionych zwierząt jest dolina Val Zebru, otoczona stromymi skałami. W lecie kiedy najazd turystów jest olbrzymi trudniej spotkać dzikie zwierzęta. Można za to wędrować przygotowanymi cudownymi szlakami o łącznej długości 220 km. Zimą można wybrać się tam na narty, gdzie przygotowano specjalnie dla turystów doskonałe trasy zjazdowe o różnym poziomie trudności. Warto dodać iż na tamtejszym lodowcu Ghiacciaio dei Forni narciarstwo można uprawiać także latem. Stolicą parku jest Bormio-  jest to niezwykłe miasteczko łączące urodę historyczną z nowoczesnością. Turyści podziwiają piękne XV – XVI – wieczne pałace i kościoły. Dużą przyjemnością dla turystów są kąpiele w wodach ze źródeł termalnych. Są to najbardziej  gorące źródła alpejskie.

Atrakcje regionu:

Region słynie z licznych kurortów skupionych na następujących obszarach:

Val di Fiemme – obszar ten leży w jednej z najpiękniejszych dolin w łańcuchu Alp. Można uprawiać tam narciarstwo zjazdowe i biegowe na idealnych trasach o różnym stopniu trudności. Turyści korzystają z kart abonamentowych na wszystkie wyciągi. Są to tzw. Ski- passy.

Val di Fassa- leży w Dolomitach. Obszar słynie z najlepszych ośrodków narciarskich dostosowanych do różnych możliwości turystów. Dodatkowymi atrakcjami są baseny, sauny, strefy relax, liczne restauracje. Do najbardziej popularnych miejscowości rejonu zaliczane są: Moena – to malownicza, urokliwa miejscowość leżąca na poziomie 1200 m. n.p.m. Miejscowość zapewnia wiele atrakcyjnych rozrywek turystycznych. Turystów urzeka piękna architektura miasteczka, piękne hotele, bogata baza noclegowa. Miasteczka jest też doskonałą bazą wypadową rejonu, umożliwiają to stale kursujące skibusy. Vigo di Fassa- to również malownicza i urokliwa miejscowość leżąca na wysokości 1287m. n.p.m. Stanowi doskonałe połączenie z innymi ośrodkami poprzez stale kursujące skibusy. Campitello-  to śliczna miejscowość  z dużą ilością urokliwych sklepików, posiada doskonałą bazę noclegową i wypadową do innych miejscowości rejonu. Canazei– leży na wysokości 1460 m. n.p.m. Miasteczko stanowi centrum narciarstwa rejonu i centrum rozrywki rejonu. W miasteczku znajduje się bardzo dużo różnych restauracji i dodatkowych atrakcji typu sauny. Pozza di Fassa- ten urokliwy kurort leży na wysokości 1320m. n.p.m. Słynie on z pięknych i malowniczych tras. Val Gardena- turyści chętnie wybierają ten ośrodek ze względu na walory narciarskie i krajobrazowe.

Val di Sole- rejon ten jest nazywany ,,Doliną Słońca”. Leży w zachodniej części Trydentu. Słynie z niezwykle malowniczych terenów i doskonałych warunków do uprawiania narciarstwa. Popularnym ośrodkiem rejonu jest Marilleva- leży na wysokości 900m. n.p.m. Miasteczko ma doskonałe połączenie z innymi kurortami.

Kuchnia rejonu:

Wszyscy którzy mieli okazję kosztować potraw regionu mówią że kuchnia Trydentu jest  niebiańska! Do potraw podawane jest aromatyczne wino. Z mięs króluje dziczyzna i baranina. Popularne są kiełbasy, grzyby i sery. Wszystkie porcje podawane w restauracjach są olbrzymie. Miejscowym specjałem jest palenta. Jest to przyrządzana na wiele sposobów kasza kukurydziana. Sery w regionie są przebogate. Najbardziej znany jest Casole’t – miękki, delikatny ser z surowego mleka krowiego, Puzzone di Moena- aromatyczny, smaczny,  twardy ser, popularnie zwany ,,śmierdziel, Vezzena- dojrzały, aksamitny ser. Jeśli chodzi o potrawy mięsne to region słynie z szynki mortandela Val di Non. Szynka ma kształt pulpetu. Z uwagi że jest mocno wędzona ma brunatny kolor. Popularną kiełbasą regionu jest luganega. Kiełbasę robi się z mięsa wieprzowego. Dojrzewa ona kilka miesięcy. Popularnym daniem z wołowiny jest carne salada. Marynuje się ją około 30 dni. Dania podawane w  regionie składają się z czterech obfitych części. Naprawdę trudno je zjeść! Pierwszym daniem zazwyczaj jest  sałatka warzywno- mięsna zwana antipasti. Na drugie danie podaje się makarony zwane primi piatti. Trzecie główne danie to pieczone mięsa z ziemniakami, palenta, sosy i grzyby. Czwartą częścią posiłku jest deser i obowiązkowo kawa. Do potraw podawane są wina: Marzemino- czerwone, wytrawne, najwyżej cenione , ale także Teroldego, Rotaliano, Schiava, Lagrein. Wina słodkie regionu to: Vin Santo- produkowane z najstarszej odmiany winorośli tego regionu.   Białe wina regionalne to: Pinot Grigio, Chardonnay, Gewurztraminer, Riesling. Zimą na rozgrzewkę podawana jest winogronowa wódka Grappa. Dodatkowe każde miasto i miasteczko posiada swoje lokalne, pyszne produkty. Można je konsumować na miejscu lub poprosić o zapakowanie do domu. W północnym regionie można dopatrzyć się wpływów niemieckich. Do dań podawana jest kapusta kiszona i strudle. Rejon południowy to więcej smaków włoskich związanych z kuchnią śródziemnomorską.