Sycylia

Sycylia to największa wyspa leżąca na morzu Śródziemnym. Ma poszarpaną linię brzegową a jej powierzchnia dotyka prawie czubka ,,włoskiego buta”. Od Półwyspu Apenińskiego oddzielona jest Cieśniną Mesyńską. Najłatwiej na ląd można przedostać się promem z Villa San Giovanni i Reggio di Calabria do Mesyny gdyż na odcinku tym cieśnina jest najwęższa. Można tam jechać przez cały rok, nawet zimą! Sycylia to wyspa historyczna. W VIII w. przed naszą erą greccy koloniści założyli tam w rejonie południowym i wschodnim wyspy tzw. miasta- państwa. W czasach historycznych uznawana była za centrum świata. Ludzie starożytni wierzyli że dalej żyją tylko smoki. Na wyspie widać wpływy Greków, Kartagińczyków, Rzymian, Wandalów, Bizantyjczyków, Ostrogotów, Arabów zwanych Saracenami, Hiszpanów, Francuzów, Normanów którzy chcieli zawładnąć wyspą. Nad wyspą króluje Etna i pasma jasnych wapieni i piaskowców. Atutem wyspy są jej mieszkańcy: pogodni, kochający słońce, muzykę i turystów. Na każdym kroku można się spotkać z ich serdecznością. Wyspa posiada piękne sycylijskie pałace, kościoły. Plaże Sycylii zaspokajają naturalną potrzebę pływania i plażowania spragnionych słońca turystów. Kurorty znajdujące się na terenie wyspy oferują różnorodne sprzęty wodne i wszelakie atrakcje turystyczne. Popularne jest żeglarstwo i wyprawy na ryby, zwłaszcza połowy tuńczyka. Na wyspie popularne są ogrody cytrusowe. Okoliczni mieszkańcy oferują chętnie ich zwiedzanie i degustację rosnących tam owoców.

Miasta Sycylii:

Palermo

Palermo to portowa stolica wyspy. Jest to tez miasto o bogatej historii. Architektura pięknych kościołów i pałaców łączy w sobie styl arabski i bizantyjski. Daje to niezwykłe wrażenie. Zabytkowe centrum miasta stanowi Quattro Canti (Cztery rogi). Leży ono na skrzyżowaniu Via Vittorio Emanuele i Via Magueda. Znajdują się tam warte obejrzenia kościoły San Giuseppe, Santa Caterina, San Cataldo, kościół Martorana z pięknymi XII w. mozaikami. Uwagę turystów zwraca też dostojna fontanna Pretoria i gmach Uniwersytetu. W zachodniej części zabytkowego centrum stoi Pałac Normański wybudowany przez Saracenów, przekształcony później na przepiękną, królewską rezydencję cesarza Fryderyka II który władał Sycylią. Był on potężnym, wykształconym monarchą. W czasach współczesnych obraduje w nim sycylijski parlament. W pałacu znajdują się piękne mozaiki w Sali króla Rogera. Na drugim piętrze mieści się Kaplica Palatyńska z niezwykłym, malowanym, drewnianym sklepieniem. Mozaiki mieszczące się tam przedstawiają Chrystusa i apostołów. Stanowi to niezwykłe połączenie różnych struktur artystycznych przy udziale twórców muzułmańskich i chrześcijańskich. Pięknym dziełem architektonicznym jest też kościół San Giovanni. W XVII- wiecznym klasztorze Piazza Olivella znajduje się Muzeum Archeologiczne. W zbiorach tego muzeum znajdują się piękne posągi z 600- 500 w. p.n.e., zaś w Galerii Sztuki Palazzo Abatelli można obejrzeć niezwykłe freski, posągi, Teatr Massimo Folklor z pstrokatymi malowidłami. W dzielnicy ludowych artystów można obejrzeć i  kupić obrazy, drewniane wózki malowane w ludowe, wielobarwne motywy. Przy Piazza Catedrale znajduje się katedra z charakterystycznymi wieżami z XII w. i kopułą z XVIII w. Ciekawe są sklepienia katedry, groby królewskie, skarbiec. Blisko morza znajduje się park Garibaldiego. Idąc dalej dojdziemy do Muzeum Lalek i akcesoriów teatralnych gdzie podczas wakacji można obejrzeć spektakl Teatru Lalkowego. Warto zajrzeć też do katedry Sante Rosalie przekształconej na meczet.

Syrakuzy

Syrakuzy to miasto o niezwykłej tradycji historycznej. Miasto leży na wschodnim wybrzeżu Sycylii.  Stało się potęgą w VIII w. p.n.e., wtedy to greccy koloniści zakładali miasta- państwa na Sycylii. Uważane było też za najpiękniejsze miasto tego okresu. W czasach starożytnych rozwinięto tam dwa porty: handlowy i wojenny. Miasto słynie z tego iż urodził się tam Archimedes, znany fizyk i matematyk. Ważnym punktem miasta jest Piazza del Duomo. Znajdują się tam piękne pałace z XVII w. i XVIII w. i duża katedra. W zachodniej części placu znajduje się piękna Fontanna Aretusa. Turyści chętnie zwiedzają Park Wykopaliskowy, podziwiają Teatr Grecki z V w. p. n. e. W czerwcu odbywają się tam festiwale tragedii greckich, widowiska. W amfiteatrze rzymskim można podpatrzeć przejścia dla zwierząt i gladiatorów. W kamieniołomach spotkamy wspaniałe groty z niezwykłą akustyką. W północno- zachodniej części parku znajduje się miejsce pochówku Archimedesa. Warto zarezerwować sobie czas na zwiedzanie Regionalnego Muzeum Archeologicznego i katakumb. Znajduje się tam wiele eksponatów z okresu kolonii greckich, miast skolonizowanych przez Syrakuzy w czasach XII – VI w. p.n.e. Teren porośnięty jest drzewkami pomarańczowymi, oleandrami. Dodatkową atrakcję turystyczną stanowi jaskinia o nazwie ,,Ucho Dionizosa”. Miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Pokaż Miasta Sycylii na większej mapie

Atrakcje Sycylii:

Etna

Etna jest największym i czynnym europejskim wulkanem. Ma wysokość 3323 m. n.p.m. Z uwagi        na jego działalność wysokość wulkanu jest zmienna, zależy od wyrzucanej lawy po wybuchach. Droga do jego krateru jest utrudniona i także stale ulega zmianie ze względu na erupcję wulkaniczną. Informację tą na bieżąco podają okoliczne biura turystyczne. Obserwatorium wulkanologiczne znajduje się na wysokości 2942 m. n.p.m. Do stałych, pewnych punktów na górze Etna turystów dowożą autokary, samochody terenowe, kolejki linowe. Następny etap wędrówki należy pokonać pieszo. Wspinaczka nie należy do łatwych. Panują tam trudne warunki, jest zimno, wieje wiatr,           w powietrzu czuć intensywny zapach siarki. Trzeba wędrować po zastygłej lawie i śniegu. Turyści chętnie wybierają postój w schronisku Rifngio Sapienze na wysokości 1881 m. n.p.m. Zatrzymują się tam na noc, by rano zdobyć krater i podziwiać piękne widoki. Krajobraz Etny jest księżycowy. Widać zastygłą lawę, kratery, kamieniste górki. Barwa lawy zależna jest od pory roku. Przybiera kolor czarny, szary a nawet czerwony. Wulkan stale dymi, wyrzuca ogień. Na stokach góry wulkanicznej ze względu na żyzną glebę wulkaniczną rosną cytrusy, figi, migdały, sady oliwne, winnice, gaje pomarańczowe, dęby, buki, kasztanowce dające cień. Stoki porośnięte są też lasami eukaliptusowymi, piniowymi, pistacjowymi. Etna od zarania dziejów budziła podziw i szacunek. Ostatni wybuch nastąpił w 2007r. Niepokojący był wybuch w 1669r. Powstała wtedy 25 km. szczelina. Lawa zalała okolicę. Popiół wulkaniczny objął strefę 100 km. W 1979 r. Etna zabiła 9 osób bo za blisko podeszli do krateru.         Na przełomie lat 1991 – 1992 wojsko mierzyło się z siłami natury. Chcąc powstrzymać lawę wyrzucano z samolotów cementowe bloki do krateru. U podnóża góry, do poziomu 900 m. n.p.m. osiedlili się tubylcy. Do dzisiejszego dnia mieszkańcy spoglądając na wierzchołek Etny, unoszący się dym, chmury przewidują pogodę.

Agrigento – Dolina Świątyń

Na obszarze Doliny Świątyń wzniesiono budowle ku czci Zeusa, Heraklesa, Hery i innych greckich bogów. Znajdują się tam też chrześcijańskie katakumby oraz liczne kaplice z malowidłami ściennymi.


Pokaż Atrakcje Sycylii na większej mapie

Ciekawe miejsca na Sycylii:

Taormina

Taormina to przepiękna miejscowość wypoczynkowa założona w IV w. p. n.e. Leży na stoku góry Taro. W Taorminie znajduje się Teatr Grecki z III w. p.n.e. Latem odbywają się tam festiwale filmowe, muzyczne. Widok który roztacza się tam na Etnę i na wybrzeże jest niezwykły. Można zwiedzić Odeon, wybudowany przez Rzymian gdzie pierwotnie odbywały się występy muzyczne. Turyści wybierają chętnie pieszy spacer do średniowiecznej fortecy która umiejscowiona jest na górze zbocza Castello di Taormina. Można też wybrać przejażdżkę samochodową malowniczą, górzystą drogą do Castelmola. U podnóża miasta leży rezerwat Pięknej Wyspy. Znajduje się tam mnóstwo kawiarni, sklepików z pamiątkami, biżuterią, winami, antykami. Nierzadko można spotkać tam znane na całym świecie gwiazdy filmowe. Dużą atrakcję stanowi wielki plac IX Aprile i plac del Duomo. Podziwiamy tam katedrę Corso Umberto I i katedrę San Nicolo z XIII w. z XVII w. portalem i ciekawą rozetą. Obiektem wartym obejrzenia jest też ratusz Palazzo Comunale i barokowa fontanna. Ciekawe są okoliczne kościoły, odrestaurowana brama Torre dell Orologio.

Katania

Katania leży u podnóża wulkanu Etna. Założona została w VIII w. p.n.e. Miasto w swej historii wiele wycierpiało. W XVI w. zostało zniszczone przez okoliczny wulkan. Przeszło też trzęsienie ziemi. Zniszczenia które je doświadczyły, zostały przez mieszkańców odbudowane. Turyści szczególną uwagę zwracają na plac Piazza del Duomo. Uwagę zwraca szczególna szarość budynków, które zostały odbudowane z materiałów wulkanicznych. W powietrzu unosi się niezwykły zapach siarki. Sprawia to niezwykłe wrażenie. Nocą zaś można obserwować spływające z Etny strumienie czerwonej lawy. Ten widok jest oszołamiający. Na środku placu stoi XVIII w. fontanna ze słoniem i piękna katedra Piazza del Duomo z bogato rzeźbioną fasadą. Katedra mieści liczne kaplice, np. Św. Agaty. Warto zwrócić uwagę na ratusz Palazzo del Municipio, teatr i twierdzę z XIII w. Castello Ursino.

Cefalu

Cefalu leży w odległości 60 km. od Palermo. To miasto rybackie wyróżnia się historycznym, średniowiecznym klimatem połączonym z malowniczymi plażami z romantycznymi widokami. Uwagę turystów zwraca katedra z pięknymi mozaikami oraz muzeum Mandralisce.

Monreale

Monreale to urokliwe miasteczko. Leży na górze, w odległości 10 km. od Palermo. Znajduje się tam arabsko- normańska katedra Santa Maria la  Nuova z XII w. W kościele znajdują się przepiękne XII- XIII w. mozaiki. Otacza go ogród z arabską fontanną i przepiękną roślinnością. Z miasteczka można podziwiać panoramę Palermo i zatokę Concha d Oro nad którą leży miasteczko.

Erice

Erice leży w odległości 40 km. od Palermo. Leży na wysokiej górze gdzie leży śnieg. Miejscowość wyróżnia się średniowieczną zabudową i wspaniałymi widokami na morze i wyspy Egady.

Corleone

Corleone to ciche, spokojne, malownicze miasteczko. Leży w górach. Znane jest z filmu ,, Ojciec chrzestny” jako legendy sycylijskiej mafii. Wbrew pozorom to bardzo sympatyczne miasteczko             z uprzejmymi mieszkańcami.


Pokaż Ciekawe miejsca na Sycylii na większej mapie

Kuchnia

Kuchnia Sycylijska jest pyszna i niedroga! Dominują w niej ryby, owoce morza, słodycze. Warto spróbować pysznych ciasteczek z serem zwanych ricotta. Podawane są z wisienką, polane są też czekoladą. Lokalną specjalnością jest też sałatka z pomarańczy, kuskus. Turyści zajadają się też ryżowymi kulkami z nadzieniem szpinakowym, serowym, oliwkowym, smażone na głębokim tłuszczu. Na targach można kupić oregano, paprykę, kapary, pomidory, oliwki, cytrusy. Warte spróbowania     są owoce marcepanu, owoce kandyzowane, dżemy cytrusowe. Popularną, pysznie przyrządzaną rybą jest tuńczyk. Tuńczyka można kupić też w puszkach. Wtedy łatwo jest go przywieźć do Polski. Jest pyszny!span style=”text-decoration: underline;”