Sardynia

Sardynia to wyspa śródziemnomorska o poszarpanej linii brzegowej z tradycjami historycznymi. Wyspa jest skalista, warta obejrzenia. Najwyższym szczytem jest Punta La More- 1830 m. n. p. m.      Na wyspie panuje klimat podzwrotnikowy, śródziemnomorski. Sardynia bywa nazywana wyspą skarbów ze względu na wiele atrakcji. Fauna i flora jest niezwykle bogata, kolorowa i pachnąca, posiada ogromną ilość przeróżnych kwiatów. Krajobraz wyspy tworzą dziwne, stożkowo spłaszczone wieżyczki kamiennych domów, zwanych nuraghi. Takich domków na wyspie jest około 7 000. Przez archeologów uznane zostały jako warowne forty. Pochodzą z połowy  II tysiąclecia przed Chrystusem. Wybudowane zostały bez jakiejkolwiek zaprawy. Wyspę porasta makia, wiecznie zielona roślinność. Uprawia się między innymi winorośle, oliwki, migdały, drzewa cytrusowe. Przez wyspę przepływają rzeki, są sztuczne jeziora  np. Omodeo, Coghinas i tamy. Jeziorem naturalnym, słodkowodnym wyspy jest Lago di Barotz. Łowi się ryby, ostrygi, skorupiaki. Hoduje kozy i owce. Spędzając urlop w miejscowościach wypoczynkowych Sardynii można zażywać do woli przyjemności pływania wypoczywając na najpiękniejszych plażach Europy, z białym piaskiem i szmaragdową, czystą wodą. Dodatkowym atutem są niezwykle gościnni mieszkańcy wyspy. Sardynia ma dobrze zorganizowaną sieć połączeń autobusowych. Warto też zwiedzać wyspę samochodem. Ludność wyspy posługuje się dialektem sardyńskim. Sardynia to gorąca wyspa. Turyści chętnie ją odwiedzają od maja do końca października. Mieszkańcy żyją tam spokojnie dożywając sędziwych lat. W maju odbywa się zawsze Festiwal sardyński. Na wyspie wówczas odbywają się liczne atrakcje, konkursy, tańce, śpiewy, przejażdżki konne.

Miasta Sardynii

Calgliari

Calgliari to stolica wyspy, główny port i nowoczesne miasto. Położone jest malowniczo na zboczu wzgórza. Na samym wzgórzu stoi niedostępna twierdza Castelsardo. Warte obejrzenia jest znajdujące się w mieście lokalne Muzeum Archeologiczne. Zgromadzono w nim wiele cennych eksponatów, szczególne są rzeźby z brązu znalezione w prehistorycznych grobach. Turyści chętnie zwiedzają też katedrę z bogato rzeźbionymi XII w. ambonami.


Pokaż Miasta rejonu Sardynia ‎ na większej mapie

Atrakcje Sardynii

Costa Smeralda

Costa Smeralda to cudowne Szmaragdowe Wybrzeże wyspy w części północno- wschodniej. Wybrzeże należy do jednego z najbardziej eleganckich, luksusowych letniskowych regionów Włoch. Ciągnie się od Olbii do przylądka La Maddalena. Wybrzeże składa się z wąskich, skalistych zatoczek. Do najbardziej znanych miejscowości tego rejonu zaliczamy: Porto Cervo, Baia Sardina– modne miejscowości gdzie można spotkać milionerów, aktorów i polityków z pierwszych stron gazet.            Wysepka La Maddalena  jest bardzo luksusowa i przyciąga wielu turystów. Jest też wioska rybacka     o tej samej nazwie La Maddalena. Na wysepce Caprera mieści się muzeum Garibaldiego. Warto tam zajrzeć! Castelsardo to miasto twierdza położone na wysokim cyplu nad zatoką. W mieście koniecznie należy zajrzeć do katedry z XVI w. gdzie będąc w środku słyszymy uderzenia fal o skały. Porto Torres obok walorów letniskowych posiada ciekawy w formie kościół  romański  z XI w. – San Gavino. Warto wybrać się na przejażdżkę wzdłuż północnego wybrzeża . Wiedzie ona wśród lasów piniowych i malowniczych wydm. W kurortach można wypożyczać sprzęt do nurkowania, pływania podwodnego, wind- surfingu, motorówkę do jazdy na nartach wodnych. Można też uprawiać żeglarstwo albo zwiedzać piękny park wodny.
Jaskinie

Jaskinie na Sardynii zostały wydrążone przez wodę. W jaskiniach urzeka gra świateł wpadających przez otwory i mieszających się z wodą. Do niektórych można dostać się łodzią. Wszyscy zwiedzający jaskinię zwracają uwagę na przepiękne stalaktyty i stalagmity. Niezwykłą jaskinią Sardynii jest Grotta del Bue Marino. Znajduje się ona blisko miejscowości Cala Gonone. Będąc we wnętrzu tej jaskini zachwycamy się niezwykłą paletą barw tafli wodnej i dziwnie ukształtowanym białymi skałami. Drugą niezwykłą grotą jest Grota Neptuna. Grota ma długość  2,5 km. Leży ona blisko Alghero. Turyści często dopływają do niej łodziami lub statkiem wycieczkowym. Wysportowani turyści mogą dostać się do groty drogą wspinaczkową po 600 stromych stopniach zwanych ,,kozimi schodami”.

Kręta droga Cagliari – Muravera

Droga Cagliari- Muravera jest niezwykle malownicza. Toczy się przez góry Sarrabus na wschodnie wybrzeże. Droga prowadząca dalej na północ dociera do Lanusei. Turyści chętnie wybierają się w głąb lądu przez skaliste góry Gennargentu. Rosną tam lasy kasztanowe i korodębowe.

Półwysep Sinis

Półwysep Sinis to niezwykłe miejsce. Teren jest malowniczy, mało cywilizowany co stanowi swoistą atrakcję turystyczną. Turystów urzekają przepiękne plaże. Przyległe Wybrzeże Abbarossa stanowi wielki rezerwat przyrody. Najpiękniejszą plażą wybrzeża jest Is Arutas. Plaża ta składa się z cała z biało- różowych kamyczków. Warto zajrzeć do najstarszego sardyńskiego kościółka  na północ od wioski San Giovanni di Sinis. Teren ten posiada jeszcze wiele atrakcji nie tylko krajobrazowych.  Na półwyspie znajduje się niezwykłe muzeum Sassari. Znajduje się tam zbiór liczący 4 tys. elementów olbrzymich części postaci ludzkich. Według badających je archeologów pochodzą one z 10 w. p.n.e. i należały do ludów cywilizacji muragijskiej. Postaci mają 2,5 m. wysokości, mają wielkie oczy w kształcie spirali. Odkryte zostały nie tak dawno, bo w 1970 r. Ogromne szczątki wykopał przypadkowo rolnik kopiąc pole. Nad tymi niezwykłymi figurami nadal prowadzone są badania. W Muzeum  Etnograficznym Luras można między innymi obejrzeć wyjątkowy młoteczek lu mazzolu. Taki drewniany młoteczek był w posiadaniu kobiet, które mieszkały na obrzeżach miast i wiosek . Były to kobiety które działały na zlecenie rodzin i wykonywały na  śmiertelnie chorych starcach kiedy spali młoteczkiem eutanazję. Kobiety wykonujące ten proceder nazywano- accabadoras. Obok muzeum w miejscowości S. Baltolu rośnie najstarsze drzewo oliwne sprzed 2 tys.lat.


Pokaż Atrakcje Sardynii na większej mapie

Ciekawe miejsca w Sardynii

Serra Orrios

Serra Orrios to prehistoryczna osada. Oznakowany szlak prowadzi przez pola do osady kamiennych chat. Są tam też świątynie i obwałowania. Wszystkie te obiekty otacza gaj oliwny i eukaliptusowy.

Tharros

Tharros to dawny gród śródziemnomorski założony przez Fenicjan w VIII w. p.n.e. W najwyższym punkcie miasta widzimy wspaniały widok na Półwysep Sinis i największy utworzony przez naturę staw Cabras. Żyją tam różowe flamingi. Jest to jedyne takie miejsce w Europie. Turystom oferuje się specjalne przejażdżki po stawie w łódkach plecionych z trzcin i sitowia.

Villacidro

Villacidro to miasto gdzie w przeszłości mieszkały czarownice. Zostały one spalone na stosie. Mieszkańcy są bardzo przesądni. Po mieście krąży wiele strasznych legend związanych z czarami         a przewodnicy chętnie opowiadają je turystom. Miasto leży na Nizinie Campidano. Turyści chętnie odwiedzają kościółek św. Sisinnio . Jest on patronem miasta chroniącym przed czarami. Wielkie uroczystości w mieście ku czci patrona obchodzone są 4 sierpnia.


Pokaż Ciekawe miejsca w Sardynii na większej mapie

Kuchnia rejonu

Potrawy lokalne są bardzo aromatyczne. Dominują w kuchni ryby, pizza, sery. Popularnymi potrawami są: ryba duszona po hiszpańsku, ryba po genueńsku z pastą i makaronem, gorący stopiony ser z miodem, pikantna zupa rybna, smażony węgorz. Jada się też dużo miesa, zwłaszcza na ruszcie. Popularna jest baranina. Sardyńczycy kochają chleb. Pieką około 100 gatunków tego chleba. Znany  jest cienki, chrupiący pane carsau. Mieszkańcy do potraw stosują lokalne wina. Pyszne jest wino Vernacia o lekko migdałowym smaku, likier mirtowy. Likier mirtowy jest szczególnie popularny gdyż panuje opinia iż wzmacnia żołądek, ułatwia trawienie i ma pyszny smak. Do mięsa czerwonego stosuje się czerwone wino Cannonau.