Rzym

Rzym leży nad rzeką Tyber. Według legendy został założony w 753 r. p.n.e. przez Romulusa. Symbolem miasta stała się wilczyca która w grocie na Palatynie wykarmiła Romulusa i Remusa. W I w p.n.e. w Rzymie sprawowana była silna władza cesarska, a Rzym był głównym państwem w całym ówczesnym  świecie, potem nastąpił kryzys i dopiero w średniowieczu miasto odzyskało swoją potęgę. Stał się to pod wpływem kościoła. W 1871r. Mussolini utworzył państwo Watykanu.Obecnie stanowi ośrodek administracyjny i centrum życia religijnego.

Rzym to swoiste bogactwo kulturowe. Będąc w Rzymie należy koniecznie zwiedzić : Kapitol- to jedno z siedmiu wzgórz miasta poświęcone Jowiszowi. Schody i Plac Kapitoliński zostały zaprojektowane przez Michała Anioła. Na środku placu stoi pomnik Marka Aureliusza na koniu i piękny pałac. Można też podziwiać wspaniałe widoki. Kolejne schody wiodą do kościoła Santa Maria in Aracoeli. Schodząc w dół mija się Więzienie Mamertyńskie gdzie był więziony św. Piotr, Fora- Forum Cezara Augusta, hale, kolumna Trajana, Forum Romanum z licznymi kolumnami i świątynią Bogów Antycznych, Palatyn- to łagodne wzgórze cesarskie z przepięknymi ogrodami Farnese, pałacami, rezydencjami arystokratów, domami i muzeum gdzie znajdują się zbiory z czasów cesarskich,

Koloseum- największy amfiteatr na świecie gdzie ulubioną rozrywką czasów antycznych były walki gladiatorów, Łuk Konstantyna– znajduje się obok Koloseum, fundatorem był Konstantyn Wielki, Panteon-miejsce kultu wszystkich bogów antycznych, w VII w. przekształcone w kościół. Teren cesarskiego Rzymu otoczony jest Murami Aureliana. Wzdłuż ulicy Via dei Fori Imperiali spotkamy wszystkie budowle antycznego miasta. W Rzymie znajduje się szereg pięknych kościołów: Bazylika św. Jana na Lateranie- Lateran to dawna siedziba papieży, mszę św. może tam odprawić jedynie papież, Kościół św. Klemensa- piękne freski oraz mozaiki, a także podziemne katakumby, Bazylika Santa Maria Maggiore- ze wspaniałymi dziełami sztuki,Kościół II Gesu- z przepiękną barokową dekoracją, Santa Maria della Vittoria- z przepiękną rzeźbą św. Teresy, Santa Maria in Trastevere- znajduje się po drugiej stronie Tybru, kościół posiada piękne mozaiki.

Symbolem Rzymu jest przepiękna fontanna di Trevi. Przedstawia ona nimfy, stwory wodne w ujęciu wodotrysków. Na uwagę zasługuje Zamek św. Anioła który jest antycznym mauzoleum cesarskim, średniowieczną cytadelą, a także dawną rezydencją papieży. Miejscem spotkań turystów bywa często Piazza diSpagna. Turyści chętnie też odwiedzają Muzeum Zjednoczenia Włoch, Termy , Katakumby– które stanowiły schronienie pierwszych chrześcijan. Po przeciwnej stronie rzeki Tyber ,na lewym, wschodnim jej brzegu, w dzielnicy Zatybrze znajduje się wiele sklepików, restauracji, kawiarni. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.