Piemont

Piemont to inaczej ,,kraina u podnóża gór” – w tym przypadku chodzi dokładnie o krainę u podnóża Alp. Już na samym początku pozwolę sobię na opinię, iż region ten po prostu olśniewa swym niezwykłym wyglądem! Jak można się domyślać na podstawie informacji o Alpach – Piemont leży w północno-zachodniej  części Włoch, graniczy z Francją i Szwajcarią, a powierzchnię rejonu stanowią góry. Wdrabniając się w szczegóły: część zachodnią regionu tworzą Alpy, a środkową część Nizina Podańska. Główną rzeką regionu jest Pad, a głównym jeziorem Maggiore. Piemont słynie z uprawy winorośli w rejonie Langhe i lasów gdzie znajduje się aromatyczne  trufle. Sporty zimowe i turystyka przyciągają gości z całej Europy. W rejonie jest wiele warownych zamków, pałaców, pięknych domów Wszystkie one umiejscowione są  w urokliwych miejscowościach, wsiach i miastach. Turyści odwiedzają zimowe ośrodki sportowe i liczne uzdrowiska. Te najbardziej znane to Sestriere i Bardonecchia, Macugnaga. Panuje tam klimat podzwrotnikowy, kontynentalny. Dodatkowo rejon ten należy do najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów włoskich, jest też jednym z najbogatszych regionów Włoch.

Miasta regionu:

Turyn

Turyn to eleganckie miasto, które jest stolicą rejonu. Słynie w całym świecie z najsłynniejszej chrześcijańskiej relikwii,a mianowicie Całunu Turyńskiego. Znajduje się on w XV w. katedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Całun ten okrywał ciało Chrystusa po zdjęciu z krzyża. Obecnie przechowywany jest w srebrnej szkatule. Szkatuła umieszczona jest  w marmurowej urnie umieszczonej ponad  ołtarzem kaplicy Świętego Całunu. Pielgrzymi z całego świata przybywają oddać cześć relikwii. Wszyscy turyści są pełni podziwu dla najpiękniejszego placu w Europie – Piazza San Carlo. Przy placu usytuowane są piękne pałace z XVII w. Przy wejściu na plac znajdują się dwa bliźniacze kościoły San Carlo i Santa Cristina. Plac połączony jest z najelegantszą ulicą handlową Via Roma. Również bardzo dystyngowanym placem jest Piazza Castello. Nad placem wznosi się dekoracyjny zamek Palazzo Madama. Był on średniowiecznym zamkiem, w XVII w. został przekształcony na królewską rezydencję. Obecnie w pałacu mieści się muzeum Miejskie. Turyści mogą obejrzeć miniatury Jana Van Eycka, liczne obrazy znanych artystów. Na wyższych piętrach zgromadzono królewską kolekcję mebli, wyroby z kości słoniowej, ceramikę. Na placu po przeciwnej stronie znajduje się bogato zdobiony kościół z XVII w. San Lorenzo. Można też zwiedzić zbrojownię z ciekawą kolekcją broni z czasów rzymskich i etruskich. Warto przejść się na spacer do Ogrodów Królewskich. Ogrody zostały zaprojektowane przez Andrea Le Notre. Był on też nadwornym architektem zieleni w Wersalu za panowania ludwika XIV. Miasto posiada też niezwykłe muzea.        Za Placem San Carlo mieści się Muzeum Egizio. W swych zbiorach muzeum mieści kolekcję egipskich starożytności. Klasowane jest na drugim miejscu w świecie ze względu na ważność zgromadzonych dzieł. Pierwsze miejsce posiada muzeum w Kairze. W turyńskim muzeum zgromadzono takie bezcenne dzieła sztuki jak posągi z faraonów z 1500 w. p.n.e. w tym Tutenchamona, boga Amona, zmumifikowanego krokodyla i wiele innych bezcennych eksponatów. Na wyższym piętrze zgromadzono dzieła malarskie artystów włoskich i europejskich zwane Galerią Sabaudzką. Wśród zgromadzonych dzieł są między innymi dzieła Rembrandta. Miasto słynie też z Muzeum Samochodów, które znajduje się na południe od centrum miasta. Zgromadzono tam eksponaty fiata, alfy romeo, ferrari, peugota, forda, benza, bugatti. Uwagę turystów zwraca też dziwny obiekt Mole Antonelliano, ekscentrycznego architekta o tym samym nazwisku. Jego kopuła zwieńczona jest granitową iglicą przypominającą miecznika. Turyn słynie też ze słodkich pralin z orzechami laskowymi- gianduiotto.

Verceli

Verceli  leży nad rzeką Seria. Można powiedzieć, iż jest to miasto wielu cennych zabytków z czasów rzymskich. Zgromadzono je w Museo Leone przy Via San Michele. Główne centrum miasta rozciąga się przy Piazza Cavour pod arkadami. Blisko placu znajduje się galeria Muzeum Pinacoteca przy Via Borgogna. Zgromadzono tam między innymi dzieła Tycjana. Miasto już od IV w. było stolicą biskupstwa. Z tego powodu w mieście znajduje się wiele kościołów i pałaców biskupich. Piękna jest gotycka bazylika św. Andrzeja z XIII w. Turyści zwiedzają też liczne kościoły: św. Giuliana z XII w., św. Bernarda z XII w., św. Franciszka z XIII w., św. Pawła z XII w., św. Krzysztofa z XVI w., i katedra z XVI w. Dodatkową  atrakcję stanowi zamek z XIII w., pałace Casa Paolo, Casa caritori, Palazzo Borgogne.

Asti

Asti to miasto z zabytkami historycznymi wartymi obejrzenia. Ciekawy jest Palazzo Alfieri . Uwagę turystów przyciągają: kościół z XIII w. z pięknymi freskami z XV w. oraz kościół San Pietro in Consaria  z XV w. z pięknymi XVIII w. freskami.  Asti słynie z wybornego wina Moscato. Warto spróbować! Miasto słynie też z przemysłu tytoniowego.

Alessandria

Alessandria to miasto leżące nad rzeką Tamaro. W mieście do najbardziej znanych zabytków należą: kościół Sta Maria di Castello z  przełomu XIV i XV w., baszta z XIV w., ratusz i pałac biskupi z XV w. W mieście znajdują się liczne zakłady modniarskie i jubilerskie.


Pokaż Miasta rejonu Piemont na większej mapie

Atrakcje i ciekawe miejsca w regionie:

Verceli – kraina ryżowa

Verceli to niezwykła ryżowa stolica Europy. Rozciąga się na Nizinie Podańskiej aż do podnóża Alp. Jest to jedyny taki obszar w Europie gdzie czujemy się jakbyśmy byli w Azji. Klimat panujący na tym terenie jest śródziemnomorski. Pola ryżowe obsiewane są w marcu, a potem oblewane wodą. Sprawia to wrażenie ogromnego jeziora. Zbiory ryżowe odbywają się we wrześniu. Zimą pola nawadniane są podgrzewaną wodą. Turyści mogą obejrzeć  krajobraz pól ryżowych jadąc drogą z Turynu do Mediolanu lub koleją.

Park Narodowy Gran Paradiso

Park Narodowy Gran Paradiso leży na obszarze Piemontu i Doliny Aosty. Jego obszar wynosi przeszło 70 000 ha. W parku żyje koziorożec alpejski który objęty jest całkowitą ochroną. Szczęśliwym turystom udaje się je ujrzeć wcześnie rano jak pasą się na łąkach. Żyją na terenach między 2300 a 3 8000 m. Zimą przemieszczają się na niższe tereny. Park Narodowy przecinają trzy wielkie doliny. Na jego terenie istnieje ponad 450 km. wytyczonych szlaków o różnym stopniu trudności. Trasy wiodą wśród górskich rzek, skalnych grzbietów, lodowców, wodospadów, strumieni, w otoczeniu pięknych, malowniczych krajobrazów.  Na obszarze parku można spotkać też kozice, orły przednie.


Pokaż Atrakcje i ciekawe miejsca w rejonie Piemont na większej mapie

Regiony narciarskie

Region narciarski Piemontu jest doskonale przygotowany dla narciarskich turystów. Trasy są zróżnicowane. Do najbardziej znanych regionów należą:

Valietta Sestriera

Region Valietta Sestriera bywa też nazywany ,,Drogą mleczną”. Nartostrady tego regionu są długie, doskonale przygotowane. Trasy wiodą w różnych warunkach krajobrazowych. Wyciągi są nowoczesne. Można na tym terenie uprawiać narciarstwo, saneczkarstwo. Snowboardziści mają też specjalnie przygotowane tereny. Można jeździć skuterami śnieżnymi, jeździć na łyżwach na specjalnie przygotowanych lodowiskach. Dodatkową atrakcję stanowią centra fitness, jacuzzi, bary górskie. Okoliczne kurorty to: Bardonecchia, Cesana, Claviere, Susa, Sestriere, Sauze d Oulx.

Macugnaga

Macugnaga to nowoczesny ośrodek narciarski który leży u podnóża masywu Monte Rosa. Jest to rejon cichy, spokojny. Nartostrady mają różny stopień trudności. Amatorzy mocnych wrażeń mają możliwość wspinaczki po zamarzniętych wodospadach albo mogą skorzystać z lotu paralotnią. Turyści chętnie wybierają także przejażdżki skuterami śnieżnymi.

Bardonecchia

Bardonecchia leży w Dolinie Valle Susa blisko Francji. Jest to nowoczesny ośrodek z doskonałymi trasami o różnych stopniach trudności.

Sassi

Sassi leży 10 km. na wschód od Turynu nad rzeką Sesi.  Znajduje się tam barokowa bazylika di Superga.


Pokaż Regiony narciarskie w rejonie Piemont na większej mapie

Kuchnia regionu:

Kuchnia regionu opiera się na wykorzystaniu lokalnych produktów, słynie z dobrego jedzenia. Cenne są szczególnie trufle- czarne i bardzo niezwykłe białe. Trufle rosną pod ziemią w lasach. Znajdują je specjalnie w tym celu przeszkolone psy. Świnie też potrafią znaleźć trufle, ale nie ma z nich wielkiego pożytku gdyż zjadają je same. Zawsze w październiku następuje uroczyste otwarcie sezonu truflowego. Spotykają się tam wszyscy trifulau czyli poszukiwacze trufli. Przyjeżdżają też sędziowie – eksperci aby oceniać i zawierać truflowe transakcje. Bywają one bardzo kosztowne. Potrawy lokalne są często też z grzybami. Z uwagi na dużą ilość lasów popularna jest też dziczyzna. W kuchni stosuje się sery. Popularnym serem w regionie jest gorgonzola, który jest serem półtłustym, krowim, dojrzewa w kamiennych pieczarach. Drugim serem regionu jest castelmagno. Ser ten ma niebieski nalot, dojrzewa w pieczarach skalnych. Mieszkańcy regionu często jadają orzechy,  także laskowe w dużych ilościach, warzywa, ryż.  Tradycyjnym daniem jest risotto po piemoncku a także wszelkie zupy na bazie ryżu. Z ryżu i sera wytwarza się krokiety, zapiekanki i placki. Jada się omlety z warzywami i papryką, salami. Popularnymi  deserami  rejonu są biszkopciki savoiardi, czekolady, pieczone kasztany, deser na bazie śmietany i karmelu- panna cotta, torty czekoladowe, puszyste zabaione, a także firmowe kremy czekoladowo- orzechowe.  W kuchni piemonckiej widać też wyraźne wpływy francuskie. Jada się ślimaki i żabie udka. Do potraw stosuje się regionalne wina: Barolo, Barbaresco, Barbera, wermuty- Carpano, Cinzano, Martini Rossi. Regionalne wermuty należą do najlepszych w świecie. popularne są dobre gatunkowo, regionalne wina musujące, np. Martini.