Ogólne informacje o kraju

Włochy to kraj, który leży na południu Europy na Półwyspie Apenińskim. Od północy otaczają go Alpy, wschód kraju oblewają wody Morza Adriatyckiego, południe- Morze Jońskiego, zaś zachód – Morze Tyreńskiego i  Morze Liguryjskiego. Turystów z całego świata przyciągają niespotykanej klasy zabytki. Włosi mają najwięcej w świecie krajowych zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Włochy to także malownicze tereny, ciepły, łagodny klimat, sympatyczni, weseli i otwarci na turystów mieszkańcy. Uwielbiają sport i kibicowanie. Narodowym sportem Włoch jest piłka nożna. Wszystkich smakoszy odwiedzających Włochy urzeknie regionalna kuchnia: wspaniała pizza, spaghetti, sery, wyśmienite lody, regionalne wina i związane z nimi winiarskie festyny. Włosi uwielbiają  doskonałą kawę! Piją jej naprawdę dużo, inną o każdej porze dnia. Nas Polaków przyciąga do Włoch, a konkretnie do Watykanu kult Jana Pawła II. Rzesze turystów odwiedzają grób tego niezwykłego świętego! Rzym, wieczne miasto , podobnie jak Wenecja to też zaludnione miejsca na mapie turystycznej kraju.

Włochy zostały podzielone na 20 regionów. Północne Włochy to Piemont, Dolina Aosty, Lombardia, Trydent- Górna, Adyga, Wenecja Euganejska, Friuli- Wenecja Julijska .Są to rejony górzyste, alpejskie, uprzemysłowione, rolnicze. Przyciągają dużo turystów. Na zboczach gór uprawia się winorośl. Regiony wyróżniają się malowniczymi rzekami, dużym jeziorem Maggiore. Wszystkie są zasobne historycznie, Lombardia uznawana jest za najbogatszy rejon Włoch, a nawet Europy. Dolina Aosty ściśle wiąże się z turystyką wysokogórską. Środkowo- wschodnie tereny Włoch to: Emilia- Romania, Marche, Abruzja, Molise.  Tereny te są niezwykłe pod względem krajobrazowym, piękne góry Apeniny, rzeki, jeziora, a także kąpieliska nad Morzem Adriatyckim. Regiony te słyną z upraw rolniczych, licznych winnic, sadów oliwnych, hodowli bydła, a także rybołówstwa. Są to też regiony uprzemysłowione, bogate w zabytki historyczne- kościoły, zamki. Region Marche jest znany z produkcji obuwia i wyrobu instrumentów muzycznych. Środkowo- zachodnie tereny Włoch to: Liguria, Toskania, Lacjum, Kampania. Tereny te leżą w łagodnym klimacie, stanowią centrum turystyczne Włoch, przyciągają turystów z całego świata. Na obszarze tym znajdują się tereny wyżynne, jest dużo rzek, jezior. Obszar obejmuje góry Apeniny, a także tereny nadmorskie z licznymi portami. Ważną rolę pełni  rybołówstwo, sadownictwo- zwłaszcza winnice, hodowla  zwierząt. Dodatkowo rozwija się drobny przemysł. Regiony te słyną z bogatej historii. Na terenie regionu Lacjum leży Rzym. W samym centrum Włoch leży region Umbria. Jest to region wyżynny, urozmaicony rzekami,  zabytkami historycznymi i znanym miastem Asyż. Południe Włoch to: Apulia, Basilicata i Kalabria. Tereny te w przeszłości były pod panowaniem greckim, posiadają swoje zabytki historyczne, są to raczej ubogie rejony, mało opanowane przez turystów ale atrakcyjne krajobrazowo, baza turystyczna tych terenów  jest słabo rozwinięta. Dodatkową atrakcją Włoch są wyspy: Sycylia i Sardynia. Obie te wyspy leżą na Morzu Śródziemnym. Cechują się klimatem śródziemnomorskim. Na wyspach płyną rzeki, są malownicze tereny, jeziora. Na Sycylii turyści przyglądają się wulkanowi Etna. Sardynia jest wyspą skalistą. Turyści na wyspie zwiedzają warowne wieże obserwacyjne których jest  około 7000. Na obu wyspach jest zawsze wielu turystów, miasta portowe tętnią życiem. Mieszkańcy żyją między innymi z turystyki i rybołówstwa. Kuchnia tych rejonów jest wyjątkowa, niezwykle barwna, smaczna i zdrowa.

Turyści przyjeżdżają do Włoch ze względu na piękne, bogate historycznie regiony, a także niezwykłe miasta. Do największych, najbardziej znanych należą: Rzym- wieczne miasto, z niezliczoną ilością zabytków, muzeów, kościołów, fontann, studzienek, placów, turyści zwiedzają sieć podziemnych korytarzy, miejsce ukrywania się dawnych chrześcijan zwane katakumbami, Kapitol- centrum sztuki, Forum Romanum, Koloseum, Panteon- dawniej świątynia wszystkich antycznych bogów, dziś świątynia chrześcijańska. Wenecja- to najbardziej wyjątkowe miasto świata, zbudowane zostało na lagunie co stanowi swoisty cud świata, w mieście nie ma ulic w dosłownym znaczeniu, są tylko kanały po których pływają ekskluzywne gondole, wodne tramwaje, turystów urzekają zapierające dech w piersiach zabytki, kościoły, mosty, wyjątkowy jest Plac Św. Marka, Pałac Dożów, ale największą atrakcję stanowi karnawał wenecki odbywający się co roku przed środą popielcową. Mediolan- to miasto uniwersyteckie w północnych Włoszech, bywa uznawane za centrum mody, turyści podziwiają ogromny fresk Leonarda da Vinci ,,Ostatnia wieczerza” i liczne piękne kościoły a budynek La Scali znają wszyscy melomanii i nie tylko!, Florencja- to stolica środkowych Włoch, leży w regionie Toskanii, to piękne miasto urzeka mostami na rzece Arno, jest pełne cudownych zabytków, kościołów, w mieście tworzyli takie historyczne sławy jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Neapol- to miasto uniwersyteckie w południowych Włoszech, nad miastem króluje niezwykły Wezuwiusz, w mieście są piękne kościoły, zamki, pałace, niezliczone kapliczki, a uwagę turystów w grudniu przyciąga niezwykły festiwal szopek Bożonarodzeniowych, Asyż- leży w Apeninach, bywa nazywane miastem świętych np. Franciszka z Asyżu, wyróżnia się pięknymi kościołami i widokami, Palermo- to stolica Sycylii, zatłoczone, bogate kulturalnie miasto, Werona- bywa nazywane miastem zakochanych ze względu na znanych bohaterów Romea i Julię, leży w północno- wschodnich Włoszech, to piękne miasto z licznymi mostami, kościołami, pałacami, Padwa- leży w północno- wschodnich Włoszech, miasto uniwersyteckie, słynie z kaplicy Mistrza Gotta z cudownymi freskami, Turyn- leży w północnych Włoszech, miasto uniwersyteckie, liczne kościoły, piękne rezydencje,  znane w świecie z kaplicy Św. Całunu, Genua- leży w północno- zachodnich Włoszech, miasto portowe, jego atrakcyjne nabrzeże przyciąga wielu turystów, miasto ogromnej ilości drogocennych zabytków, katedr, kościołów, Bolonia- uniwersyteckie miasto północnych Włoszech, słynie z ekskluzywnych sklepów, licznych zabytków, uwagę turystów przyciągają czerwone dachy domów w mieście i fontannę Neptuna, Piza- leży w środkowych Włoszech w rejonie Toskanii, słynie z tzw. krzywej wieży w Pizzie, Siena- leży w środkowych Włoszech, w Toskanii, symbolem miasta podobnie jak Rzymu jest wilczyca karmiąca bliźnięta, wyróżnia się kamienicami z czerwonej cegły, pięknymi fontannami, a także licznymi kawiarniami i ciastkarniami.

Oprócz przepięknych włoskich rejonów, wspaniałych miast i miłych mieszkańców polscy turyści przyjeżdżają to tego kraju aby zwiedzić Monte Cassino, leżące w centrum Apenin. Znajduje się tam na wzgórzu klasztor Benedyktynów i cmentarz poległych polskich żołnierzy z czasów II Wojny Światowej. Dawne miasto rzymskie, a raczej jego doskonale zachowane ruiny- Pompeje to miejsce przyjazdu turystów z całego świata. Pompeje leżą w odległości 20 km. od Neapolu. Miasto w dawnych czasach zostało zasypane przez wybuch wulkanu Wezuwiusz. Popiół wulkaniczny zakonserwował budowle, przedmioty a nawet ciała ludzi i zwierząt. Daje to możliwość zwiedzenia i głębokiego przeżycia tej niezwykłej ludzkiej tragedii. Wezuwiusz do dziś jest czynnym wulkanem! Drugim aktywnym wulkanem jest Etna na Sycylii.

Włosi kochają swój język, niechętnie uczą się języka angielskiego. Będąc we Włoszech warto używać słów boungiorno- dzień dobry, ciao- cześć, prego- proszę, grazie- dziękuję. My Polacy mamy możliwość porozumiewania się we Włoszech w naszym ojczystym języku, gdyż jest tam wielu Polaków. Daje to nam pewien komfort podróży. Mówi się że kto raz odwiedził Włochy będzie wracał do tego kraju, bo nigdy nie zapomni jego uroków!