Neapol

Neapol jest miastem portowym i stolicą Kampanii. Miasto oddaje specyficzny klimat Włoch, jest symbolem tego kraju. Będąc w Neapolu poznamy temperament Włochów. Rdzenni mieszkańcy są bardzo religijni. Na każdym kroku spotykamy kapliczki, ołtarzyki i kościoły. Neapolitańczycy tak jak wszyscy Włosi kochają pizzę, muzykę i piłkę nożną. Wydaje się że Neapol to miasto ludzi punktualnych gdyż na każdym rogu w mieście wiszą zegary, podają czas nawet nocą gdyż są oświetlone. Wiszące na sznurkach pranie to też symbol Neapolu.

Miasto posiada tez liczne zabytki. Uwagę turystów przyciąga piękny zamek Castel Capuano z XII w. zamek ten jest bliski Polakom gdyż brał w nim ślub Zygmunt I Stary z włoszką Boną Sforzą. Innym potężnym zamkiem jest zamek andygaweński Castel Nuovo. W zamku ma swą siedzibę Rada Miejska i Museo Civico. Jednak  największą atrakcją w mieście jest wzgórze Capodimonte. Można zdobyć je pieszo lub wjechać specjalną kolejką. Ze wzgórza rozciąga się przepiękna, rozległa panorama na całe miasto i okolice. Znajduje się tam też wspaniały królewski pałac z XVIII w. Palazzo Reale di Capodimonte z bogatą kolekcją malarstwa i biblioteką.

Pielgrzymi z Włoch i Europy odwiedzają cudowną gotycką katedrę św. Januarego, w której przechowywana jest ampułka z zastygłą krwią świętego. Ampułka ma 600 lat. Każdego roku 19 września w rocznicę męczeńskiej śmierci św. Januarego krew w ampułce zaczyna się burzyć. Dzieje się to także w pierwszą sobotę maja, a czasem przed świętami 16 grudnia. Włosi uznają ten fakt jako wielką roczną przepowiednię. W roku 1944 krew w ampułce nie wzburzyła się. Nastąpił wtedy wybuch Wezuwiusza.

W listopadzie i grudniu miasto przeżywa najazd turystów ze względu na wystawę szopek. Taką ulicą wystawową jest San Gregorio Armeno. Miasto słynie także z licznych festynów i powszechnych targowisk. Na każdym kroku można się napić pysznej kawy w licznych kawiarenkach, zjeść pizzę w pizzerni lub inne specjały kuchni włoskiej w restauracjach i barach. Miejscem spotkań okolicznych mieszkańców i turystów jest olbrzymi Piazza del Plebiscito. Miasto stanowi bazę wypadową na wyspy Capri, do miasteczek wybrzeża Amalli.