Molise

Molise to drugi z kolei najmniejszy region Włoch, mniejsza od Molise jest tylko Dolina Aosty. Region Molise dawniej należał do Abruzji, a w 1970r. stał się regionem samodzielnym. Molise powszechnie uznawany jest za biedny obszar Włoch, którego często nawiedza susza. Brak jest tutaj dużego przemysłu i dużych miast. Na pewno pod względem turystycznym ma to swój urok, gdyż plaże są niezwykle czyste i co roku przyznawane jest im wyróżniane Błękitnej Flagi. Tereny wyżynne i  górskie regionu Molise słyną natomiast z przepięknych tras spacerowych. Najwyższym szczytem w tym regionie jest Monte Miletto (wys. 2050 m). W Molise można spotkać wiele gajów oliwnych i winnic, a co do lasów, to spotyka się tutaj głównie lasy dębowo-jodłowe. W Molise znajdują się jeziora Occhito, Liscione, a przepływające przez region rzeki to Fortore, Volturino i Biferno. W regionie leżą piękne miasteczka ze starymi kościołami i malowniczymi rynkami. Dodatkową atrakcję regionu stanowią ruiny antycznych budowli. Mieszkańcy regionu są znani z przywiązywania wagi do tradycji i do tego są bardzo religijni. Region słynie z wyścigów konnych, festiwali, odpustów, a także festynów związanych z kuchnią, takich jak: święto trufli, ryb, makaronu, fasoli itp.

Miasta regionu Molise:

Campobasso

Campobasso to stolica regionu, częściowo odbudowana po wojnie. Słynie z uprawiania narciarstwa. Miasto dzieli się na część dolną i górną. Nad górną częścią miasta dominuje zamek Monforte o surowym kształcie. Zbudowali go Longobardowie. W zamku uwagę turystów przyciąga sekretna sala tortur.  Miasto słynie z Misterium Bożego Ciała. W czasie tego święta okoliczni mieszkańcy przebierają się za aniołów wędrując ulicami miasta.  Produkuje się tutaj piękną ceramikę i wyroby rzemieślnicze. Dawniej w mieście produkowano szpady, obecnie noże i nożyczki. Miasto posiada piękna kolekcję około 200 szopek. Zgromadzono je w Muzeum Szopek z całego świata i oczywiście z Włoch. Szopki są wykonane z różnych materiałów, głównie terrakoty, metalu, drewna, papieru. Ciekawostką jest fakt iż w mieście powstała słynna w całej Polsce pieśń ,,Czerwone maki na Monte Cassino”. Zaśpiewano ją po raz pierwszy w kwaterze głównej generała Andersa.

Isernia

Isernia to miasto położone na wzgórzu, oblane rzekami: Cavaliere i Carpino. Miasto często było prześladowane wojnami i trzęsieniem ziemi. Zawsze starano się je odbudować. Urokliwe jest zwłaszcza Stare Miasto z prehistorycznymi murami, wąskimi uliczkami. Miejscowym Panteonem jest katedra św. Piotra przy piazza d Andrea d Isernia. Miasto posiada ciekawe rzeźby z epoki Samnitów i Rzymian zgromadzone w Muzeum Narodowym które się mieszczą przy kościele Santa Maria Assunta. W obrębie miasta prowadzone są wykopaliska archeologiczne, gdzie można oglądać rzymski obóz. Chlubą miasta jest jego fontanna. Legenda głosi że została wybudowana z kamieni które pochodzą z mauzoleum potomków Poncjusza Piłata. W październiku miasto organizuje festiwal wina Pentro.

Pokaż Miasta regionu Molise na większej mapie

Atrakcje regionu Molise:

Campitello Matese

Campitello Matese stanowi znany ośrodek narciarski leżąna obszarze stanowiącym doskonałe miejsce dla wszystkich ceniących sobie aktywny wypoczynek.  Turyści wybierają różne formy dostania się na szczyt okolicznej góry Matese: pieszo, końmi lub kolejką górską. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na okolicę. Latem można spacerować malowniczymi trasami, zimą jeździć na nartach. Dodatkową atrakcję turystyczną stanowią liczne puby, dyskoteki, kluby fitness.

Caprocotta

Caprocotta to turystyczne miasto położone między górami Capraro i Campo. Przyciąga do siebie wszystkich amatorów narciarstwa i pięknych widoków.

Lazio e Molise

Lazio e Molise to Rezerwat Przyrody który dawniej należał do królewskich regionów łowieckich.        W rezerwacie znajduje się wiele rzadkich gatunków drzew, zwierząt, ptaków. Można tam spotkać dzięcioła dużego, apenińską kozicę, niedźwiedzie brunatne, orła białego, wilki .  Rejon ten jest  usytuowany w górach, niezwykle malowniczy . Dużą atrakcją jest możliwość zwiedzania go na koniu.

Pokaż Atrakcje regionu Molise na większej mapie

Ciekawe miejsca w regionie Molise:

Pescolanciano

Pescolanciano leży 20 km. od Isernii. W lesie na skale leży ciekawy zamek Castello d Alessandro z mostem zwodzonym. Teren objęty jest Parkiem Narodowym.

Pietrabbondante

Pietrabbondante leży 12 km. na północ od Pescolanciano. Znajduje się tam góra Caraceno u podnóża której znajdują się resztki samnickiego  sanktuarium i świeckich budowli , np. teatru rzymskiego i świątyń z II i III w. Ta starożytna osada włoska położona jest wysoko w górach. Miejsce posiada doskonałą akustykę. Urzekające są wspaniałe widoki na dolinę.

Agnone

Agnone to niewielka miejscowość która słynie z produkcji słodkich drażetek i ciastek które są bardzo smaczne. Turyści chętnie kupują słodycze jako pamiątkę z Agnone. Warto zajrzeć do kościoła parafialnego z pięknym portykiem. Specjalnością Agnone jest  też fabryka dzwonów.

Termoli

Termoli to uroczy port rybacki o średniowiecznym charakterze. Rybacy codziennie dostarczają świeżych ryb, anchois, kalmarów, krabów, małży morskich, ślimaków. Z przystani organizowane są rejsy na wyspy Tremity. Turyści mogą miło spędzać czas na okolicznej, pięknej plaży. W chwili wolnej warto zajrzeć do ciekawej katedry z XII w. W okolicy Termoli znajduje się fabryka Fiata. Produkuje się też ubrania takich producentów jak np. Gucci, Kenzo.

 Saepinum

Saepinum to dawne miasto samnickie podbite przez Rzymian w III w. p.n.e. Posiada mury obronne z I w. n.e. , 4 bramy, w tym bardzo piękną porta Bovianum oraz 27 wież. Wewnątrz znajdziemy ślady forum, domów, bazyliki z IV w., mauzoleum i teatru.

Venafro

Venafro otoczone jest gajami oliwnymi wśród gór. Znajduje się tam wiele zabytków sztuki w postaci starożytnego teatru rzymskiego, amfiteatr, a także zamek. Na wzgórzu wznosi się romańsko- gotycka katedra z XV- wiecznymi freskami. Miejscowość otoczona jest lasem gdzie droga prowadzi do małej jaskini obok kościoła Santa Maria delle Grazie.

Castel San Vicenzo

Castel San Vicenzo to małe, stare miasto położone obok  malowniczo położonego w górach jeziora. Znajduje się tam Opactwo Benedyktynów z cyklem fresków namalowanych przez bizantyjskich artystów. Klasztor powstał na przełomie VII i VIII w. Dodatkową atrakcją są piękne tereny przyrodnicze. Szczególną atrakcję stanowią malownicze ścieżki prowadzące na szczyt Monte More.

Pokaż Ciekawe miejsca w regionie Molise na większej mapie

Kuchnia regionu Molise:

Kuchnia regionu Molise jest prosta, tradycyjna, można powiedzieć rustykalna. Stanowi połączenie tradycji pasterskiej i rybackiej. Specjały wytwarzane są w małych, rodzinnych zakładach, i często sprzedawane w małych sklepikach. Kelnerzy, kelnerki, sprzedawcy lubią zakładać  regionalne stroje. Do dań dodawana jest rodzima oliwa z oliwek, czosnek, ostra papryka peperonicino, aromatyczne zioła.  Kuchnia Molise jest więc pikantna a nawet można rzec ognista. Nad morzem podstawowym daniem jest gęsta, rybna zupa o nazwie Brodetto. W rejonie jada się też pizzę, pyszne  makarony z semoliny. W kuchni stosuje się warzywa, gdzie królują pomidory, rośliny strączkowe i karczochy. W okolicznych lasach zbiera się trufle i borowiki. Połowa znajdowanych trufli we Włoszech przypada na region Molise. Trufla biała szlachetna kosztuje 3000 euro za kilogram. Jest to niezwykle ekskluzywny towar. Innym bardzo drogim towarem tego regionu jest szafran, uznawany za najdroższą przyprawę świata. Szafran otrzymuje się z krokusów. Potrzeba 200 tys. kwiatów aby otrzymać 1 kg nitek szafranowych. W górach królują sery : mozzarella, caciocavallo, pecorino, trecce- pleciony w splot warkoczowy, burrino- z zatopioną gomółką masła. Ciekawym, wartym spróbowania jest tzw. ser koński. Ser wyrabiany jest wysoko w górach przez pasterzy. Jego charakterystyczny kształt przypomina nieco tykwę. Nazwa sera wzięła się z tego, iż zwożony był z gór na grzbietach koni.  Popularne są miejscowe, smażone pierożki. Mięsa stosuje się odświętnie. Dania mięsne są też proste, mocno przyprawione. Najbardziej popularny to barani gulasz. Jada się też wieprzowe wędzone szynki, kiełbasy, salami, wędzonki. Na specjalne imprezy podaje się pieczone prosię z rusztu. Pysznym daniem są płatki ziemniaczane z kremem borowikowym z truflami i sosem z bazylii. Desery to baba drożdżowa, wafle z masą orzechowo- migdałową, rożki z wiśniową konfiturą. Regionalnym winem jest Biferno i Pentro di Isernia. Niezwykłym, słodkim winem rejonu  jest Di Majo Norante, Apianae. Wino ma jasno pomarańczowy kolor, pachnie różą, morelą i szałwią. Warto spróbować! Butelka   0,75 l. kosztuje 20 euro.