Marche

Region Marche to wschodnia część Półwyspu Apenińskiego położona między Adriatykiem a Apeninami. Najwyższym szczytem jest Monte Vettore (2 478 m.). Góry Sybilińskie uznawane są za najpiękniejsze we Włoszech. Przez region przepływają rzeki: Potenza, Metauro, Tronto.  Plaże są bardzo czyste i piękne. Region wyróżnia się bogatą kulturą, choć nie jest tak znany jak inne regiony Włoch. Wszystko jest  więc tańsze a walory krajobrazowe i kulturalne takie jak w innych rejonach Włoch.  W rejonie rosną gaje oliwne, uprawia się rolnictwo. Żniwa odbywają się  dwa razy w roku. Ten malowniczy region słynie z ciekawego budownictwa z kamieniami i pięknymi dachówkami w roli głównej. Piękne lasy, urocze pagórki, stare miasta z zabytkowymi kościołami, klasztorami, fortecami w malowniczym terenie urzekną każdego. Miasteczka mają charakter zabytkowy bądź nowoczesny. Produkuje się tam też  jachty i buty. Mieszkańcy są bardzo gościnni i przyjaźni turystom.

Miasta regionu

Ankona

Ankona to stolica regionu i miasto portowe. Wszyscy turyści przyjeżdżający do miasta podziwiają piękną bazylikę św. Cyriaka która ma piękny romański portal. Jest ona też romańsko- bizantyjską katedrą z XI – XIII w. Stoi na wzgórzu Monte Guasco. Ze wzgórza turyści podziwiają wspaniały widok na całe miasto i morze. Centrum życia miejsko- turystycznego stanowi Piazza della Repubblica. Od placu rozchodzą się główne arterie: Corso Mazzini, Corso Garibaldi i Corso Stamira. Przy pierwszej ulicy znajduje się efektowna fontanna Calamo z XVI w. Na placu znajduje się Teatro delle Muse z XIX w. i kościół Sacramento z XVI – XVIII w. Na plazza del Plebiscito warto obejrzeć Pałac Rządowy z XV w. i wieżę z XVI w. Na placu mieści się też kościół S. Domenico i kościół S. Francesco. W mieście znajdują się też ciekawe muzea: Państwowe Muzeum Regionu Marche w Palazzo Foretti, Muzeum Wykopalisk Wczesnochrześcijańskich i Średniowiecznych, Państwowe Muzeum Dotyku im. Homera. Muzeum to jest specjalnie przystosowane dla osób niewidomych, gdyż w obiekcie tym wszystko można dotykać. W porcie efektownie wyglądają: Łuk Triumfalny Trajana i Łuk Klemensa.

Ascoli Piceno

Ascoli Piceno to miasto które urzeka starym, przepięknym budownictwem. Centrum historyczne tego miasta zostało zbudowane z okolicznego  marmuru – trawertynu.

 Pesaro

Pesaro to miasto Gioachino Rossiniego gdzie latem odbywają się festiwale jego muzyki. Słynie też z pięknych wyrobów ceramicznych.


Pokaż Miasta rejonu Marche na większej mapie

Atrakcje regionu

Riviera di Conero

Riviera di Conero zaliczana jest do najpiękniejszego wybrzeża Marche. Należy też do grupy najpiękniejszych wybrzeży włoskich. Rozpościera się od Ankony. Ważnymi miejscowościami wybrzeża są Porto Recanati i Marcelli di Numana.  Porto Recanati to historyczne letnisko, sięgające czasów rzymskich. Stanowiło dawną osadę rzymską. Dziś na uwagę zasługuje malowniczy deptak otoczony starymi domkami. Marceli di Numana  słynie z plaży oznaczonej błękitną flagą, która oznacza kryształowo czystą wodę. Na obszarze tym rozpościera się Regionalny Park Narodowy z pięknymi wzgórzami porośniętymi lawendą i słonecznikami. Nad obszarem tym króluje góra Conero. Piękno tego regionu najlepiej ujrzeć z perspektywy statku. W tym celu dla turystów organizowane są rejsy wycieczkowe z miejscowości Sirolo, Portonovo. Można wtedy zaobserwować malownicze góry wchodzące wprost do lazurowego  Adriatyku. Dużą atrakcję stanowi rejs na plażę Spiaggia delle Due Sorelle, zwaną plażą ,,Dwóch sióstr”. Na plażę można się dostać wyłącznie drogą morską.

Monte Conero

Monte Conero to cypel o długości 572m. sięgający w głąb Adriatyku. Wyróżnia się malowniczymi widokami. Warto odwiedzić malownicze miasteczka urwistego wybrzeża, takie jak Sirolo, Numana.

Riwiera Palmowa

Nazwa Riwiera Palmowa pochodzi od skupiska palm, które porastają ten rejon. Wyróżnia się też białym piaskiem plaży. W okolicy znajduje się wiele historycznych miasteczek. Rejon ten wyróżnia się piękną przyrodą. Należy zwrócić uwagę na ciekawe  miasto Cupra Marittima. Słynie ono ze światowej wystawy malakologicznej ( muszle, mięczaki ), a w miesiącu sierpniu organizowany jest w mieście karnawał muszelkowy. W mieście znajdują się też ruiny grodu St. Andrea i Miejskie Muzeum Archeologii. Pięknym miastem riwiery jest też San Benedetto del Tronto. Rośnie tam dużo palm dając miastu malowniczy klimat.

Urbino

Urbino to unikalne miasto rejonu Reuesausu, położone na wzgórzu, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. O rozwój miasta zatroszczył się ówczesny książę Federic de Montefeitro, który był mecenasem sztuki. Starówka miasta jest przepiękna!  W kościele S. Bernardino  znajduje się mauzoleum książęce. W mieście zabytki splatają się z nowoczesnością. Jest to też miasto uniwersyteckie. Turyści chętnie odwiedzają Palazzo Ducale – pałac książęcy, a obecnie Muzeum Narodowe. W mieście znajduje się też ciekawa twierdza, średniowieczne mury obronne- Fortezza Albornoz, bazylika metropolitarna. Turyści z miasta przywożą na pamiątkę piękne wyroby ceramiczne.


Pokaż Atrakcje rejonu Marche na większej mapie

Ciekawe miejsca

Loreto

Loreto to znany ośrodek turystyczny i miejsce pielgrzymek. Warto obejrzeć pałac apostolski z XVI w., kościół gotycko- renesansowy z XV – XVI w. W kościele  znajduje się bazylika ze ,,Świętym  Domkiem”. Jak głosi legenda jest to cudownie przeniesiony dom Maryi z Nazaretu. Było to w 1295 r. Dziś jest to miejsce wielu pielgrzymek. W czasie II Wojny Światowej Polacy przyczynili się do wyzwolenia miasta, a samo sanktuarium uratowali przed spaleniem. Obok sanktuarium znajduje się cmentarz polskich żołnierzy.

Miejscowości Gór Sybilińskich

Góry Sybilińskie są niezwykle malownicze i piękne, a miejscowości usytuowane w ich obrębie niezwykle urokliwe i warte obejrzenia. Każda z nich jest inna i warta zwiedzenia. W miasteczku Fiastra uwagę przyciąga kościół z charakterystyczną, górującą nad miastem wieżą. Blisko miasteczka znajduje się słynne sztuczne jezioro o pięknym, turkusowym kolorze- Lago di Fiastra. Miasteczko Pieveboviglina słynie z pięknej, zabytkowej części miasta położonej malowniczo na wzgórzu. Pięknym, starym miasteczkiem jest też Visso z rozległym, centralnym placem i krętymi, wąskimi uliczkami. Przepięknym, górskim miasteczkiem jest też Montefortino.

Porto Recanti

Porto Recanti to miasto wielkiego poety Giakomo Leopardi . Znajduje się tam wspaniała biblioteka. Na uwagę zasługuje kościół San Vito.

Gradara

Gradara to jedno z najpiękniejszych włoskich miasteczek. Miasto wyróżnia się bajkowym zamkiem z czerwonej cegły. Okalające miasto mury stanowią miejsce obserwacyjne na całe miasto i okolicę.

Jesi

Jesi to urokliwe, historyczne, włoskie miasteczko ze średniowiecznymi murami.


Pokaż Ciekawe miejsca w rejonie Marche na większej mapie

Kuchnia rejonu

Kuchnia regionu jest prawdziwą sztuką kulinarną, wymaga doświadczenia, czasu i poświęcenia. Słynie z mięs, ryb i warzyw oraz przepysznych serów. Zróżnicowana jest na tereny górskie i nadmorskie. Nad morzem królują ryby, owoce morza, skorupiaki, mięczaki. Popularnym daniem kuchni nadmorskiej jest Brodetto- pikantny bulion wykonany z 13 gatunków ryb doprawiony czosnkiem i pomidorami. Popularny jest także suszony dorsz. W kuchni Marche dominuje oliwa, ser. Najbardziej popularnymi serami są: ser Pecorino- łagodny, słodki ser, ser Casciotta- który jest mieszaniną sera krowiego i owczego oraz ser Talamello- jest to niezwykły ser ze względu na smak i sposób produkcji, owija się bryłę serową w płótno, zakopuje w jamie gleby tufowej gdzie leży aby najść pleśnią i nabrać smaku. Tradycyjnym chlebem regionu jest chleb bezsolny. W regionie jada się makarony, pizzę, Popularne są trufle którym służy tutejszy klimat. W rejonie stosuje się wszystkie gatunki mięs: przepiórki, gołębie, perliczki, kurczaki, króliki, jagnięcinę, wieprzowinę i wołowinę. Mięsa często łączy się z następującymi warzywami: cukinia, groszek, fasola, cieciorka. W górach Apeninach modna jest soczewica. Desery są bardzo słodkie, często wypiekane na bazie sera z dodatkami w ciastach w postaci cynamonu, orzechów, rodzynek. Do potraw  delikatnych w postaci ryb, kurczaka stosuje się przeważnie białe wina. Popularnym winem regionu jest Verdicchio . Symbolem  rozpoznawczym wina jest zielona butelka w kształcie amfory. Do mięsa czerwonego podaje się regionalne wina czerwone. W rejonie modny jest też anyżowy likier Mistra. Podaje się go w filiżankach do kawy z odrobiną espresso.strong