Lombardia

Lombardia jest  i najbardziej rozwinięta krainą Włoch. Jej miasta słyną z elegancji. Przyciąga turystów kochających góry, jeziora, piękne krajobrazy, zabytki. Góry przyciągają turystów i latem i zimą. Dają możliwość uprawiania turystyki górskiej, narciarstwa, snowboardu. Klimat jest łagodny. Lombardia to kraina historyczna, bogata rolniczo. Uprawia się tutaj lombardzki ryż, pszenicę kukurydzę. Lombardia jest niezwykle piękna. W regionie władze wprowadziły dla turystów jednolite całodzienne bilety dające możliwość poruszania się wszystkimi środkami transportu po obszarze rejonu, także statkami ale tylko po jeziorze Sobino.

Miasta Lombardii

Mediolan

Mediolan to stolica regonu i stolica mody. Panuje opinia iż Mediolan jest także ekonomiczną i kulturalną stolicą Włoch. Aby poznać uroki tego pięknego miasta trzeba pobyć w nim co najmniej kilka dni. Masa turystów oblega codziennie plac Piazza del Duomo. Na placu znajduje się bogato zdobiona, najpiękniejsza katedra Duomo. Turyści mają możliwość wjechania windą na jej dach by obejrzeć zapierające dech w piersiach widoki. Będąc w Mediolanie koniecznie trzeba znaleźć się na Piazza Mercanti. Nad placem góruje przepiękny pałac z XIII w. który jest siedzibą władz miejskich. Najwięcej jednak turystów odwiedza kościół Santa Maria delle Grazie z XV w. gdzie na własne oczy można obejrzeć fresk Leonarda da Vinci ,,Ostatnia wieczerza”. Kopuła kościoła jest majestatyczna, posiada małe okienka, które wpuszczają do środka efektowne smugi światła. Obok kościoła znajduje się klasztor dominikański , a w nim owo niezwykłe dzieło Leonarda da Vinci ,,Ostatnia wieczerza”. Fresk ma około 9 m. długości i 4,5m. wysokości. Dzieło to powstawało przez 3 lata. Aby je obejrzeć trzeba rezerwować bilety wejściowe z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Mimo wszystko do kościoła zawsze prowadzi długa kolejka. Czas oglądania tego niezwykłego dzieła jest bardzo krótki, trwa zaledwie 15 min. Konserwatorzy zabytków twierdzą że jest to konieczne, aby nie doszło do zniszczenia dzieła. Turyści chętnie też zwiedzają kościół Sant Ambrogio z IX – XII w. W mieście znajdują się ciekawe  Muzeum Nauki i Techniki. Miasto słynie także z najsłynniejszej opery zwanej La Scala.

Pavia

Pavia to miasto uniwersyteckie, historyczne, bogate w zabytki. Piękny jest kościół klasztorny z XV w. Fasada ozdobiona jest statuami świętych i podobiznami rzymskich cesarzy. Turyści chętnie też odwiedzają opactwo Kartuzów położone 10 km. na północ od miasta.

Bergamo

Bergamo leży w odległości 50 km. od Mediolanu. Umieszczone jest na stoku wysokiego wzgórza. Stwarza to dla turystów dużą atrakcję widokową. W mieście znajduje się teatr im. Donizettiego. Donizetti komponował opery, a urodził się w Bergamo. Górna część miasta jest zabytkowa. Otacza ją mur, wewnątrz mieszczą się renesansowe gmachy, średniowieczne wieże . Na szczyt  Torre del Comune wjeżdża się windą. Z jej wierzchołka rozciąga się wspaniały widok aż po Alpy. Najstarszą budowlą miasta jest romański kościół Santa Maria Maggiore z X w. W mieście znajduje się galeria sztuki Accademia Carrara, a w niej dzieła Belliniego, Rafaella, Tycjana. U stóp wzgórza rozciąga się współczesna dzielnica miasta z dużą ilością sklepów, hoteli, restauracji. Dzielnica nazywa się Citta Bassa.

Brescia

Brescia to zaczarowane miasto. Jest drugim co do wielkości miastem regionu, lecz jest to miasto ciche, spokojne, mimo że stale rozwija się ekonomicznie, przemysłowo. Jest chętnie wybierane przez Włochów na miejsce osiedlenia. Leży w odległości około 40 km. od Mediolanu. Miasto bywa nazywane ,, renesansową lwicą Włoch”. Lwica jest też herbem miasta. Miasto jest też perełką zabytków. Zabytkowa cześć miasta jest pełna urokliwych uliczek, kawiarenek, restauracyjek. Leży u podnóża góry Monte Maddalena. Na wzgórzu Colle Cichneo stoi piękny zamek Brescii. Turyści odwiedzają urokliwe place w centrum Plazza Della Logiia, Piazza Della Vittorie, Plazza Paolo VI. Na tym ostatnim stoi piękna rzymska katedra Duomo Vecclio di Rotunda. Dzieła sztuki wysokiej klasy zgromadzono w Duomo Nuoro. W mieście jest dużo zabytkowych kościołów, muzeów.


Pokaż Miasta rejonu Lombardia na większej mapie

Atrakcje regionu

Val Camonica

Val Camonica to obszar objęty pradawnymi rytami naskalnymi. Znajdują się one w dolinie polodowcowej na odkrytej przestrzeni. Rysunki naskalne tworzą obszar 80 km kwadr. Złożony jest z 2400 kamieni. Najstarsze pochodzą z III – II tysiąclecia p.n.e. Najmłodsze pochodzą z czasów rzymskich. Wg naukowców rysunki utworzyli Camuni którzy w czasach pradawnych zasiedlali te tereny. Przedstawiali na nich wszystkie wykonywane czynności , takie jak polowanie, tańce, łódki, wypas owiec, uprawę pola. Rysunki zawierają też pradawne plany wiosek. Cały obszar wpisany jest na listę UNESCO.

Jeziora Alpejskie

Jeziora Alpejskie są tak piękne że zachwyciły wielu znakomitych ludzi z całego świata. Nazywane są cudami świata. Kompozytorzy operowi Verdi, Rossini, Bellini przyjeżdżali na te tereny by nie tylko wypoczywać ale i tworzyć znakomite dzieła operowe. Do tych jezior zaliczamy: Garda, Como, Maggiore, Sobino.

Jezioro Garda

Jezioro Garda to największe włoskie jezioro otoczone wzgórzami i winnicami, gajami oliwnymi, cytrynowymi, cyprysowymi. Kształtem swym przypomina skrzypce. Panuje opinia iż wynalazca skrzypiec Bertolotti kształt instrumentu zaczerpnął z sylwetki jeziora. Po jeziorze organizowane są malownicze rejsy statkami. Turyści podziwiają ze statków alpejskie widoki. Wycieczki po jeziorze organizowane są w nadjeziornych miejscowościach: Peschiery, Desenzano. Punta di San, Sirmione. Sirmione to miasteczko znane także ze swych właściwości cieplicowych. W miasteczku znajduje się także piękny zamek otoczony wodą oraz malownicze trasy spacerowe. Dużym ośrodkiem słynącym z wycieczek spacerowych malowniczymi trasami jest Gardione Riviera oraz Gardione di Sopra. Urzekające parki i ogrody pełne cyprysów i wawrzyńców zachwycają wędrowców.

 Jezioro Como

Jezioro Como jest długie, wąskie i najgłębsze. Jego głębokość w niektórych miejscach wynosi 410 m. Jezioro Como upodobali sobie angielscy romantyczni poeci z XIX w. Wśród nich był Byron. Jezioro otoczone jest wysokim i wiecznie zielonym brzegiem. Turyści szczególnie upodobali sobie część południowo- zachodnią jeziora. Znajduje się tam miejscowość Lezzeno która słynie z organizowanych rejsów statkiem do pięknych grot i wodospadu w Nesso. W mieście znajduje się ładna gotycko- renesansowa katedra. Na zachodnim brzegu jeziora leży Cernobbio. Znajduje się tam luksusowy hotel z XVI w. otoczony gajami cyprysowymi, kwitnącymi magnoliami. Turyści lubią zaglądać do przepięknej rezydencji  z XVIII w. zwanej Villa Carlotta. Można ją zwiedzać! Willa otoczona jest pięknymi kwiatami, a widoki na jezioro są przepiękne. Willa usytuowana w ogrodach między miejscowościami Tremezzo i Cadenabbie. Bellagio to kurort leżący między dwoma odnogami jeziora. Bellagio też posiada piękna willę z XVIII w. zwaną Serbelloni. Leży ona w pięknym parku George Cloney.

Jezioro Maggiore

Jezioro Maggiore jest drugim co do wielkości alpejskim jeziorem. Nad przepięknym jeziorem usytuowane są piękne kurorty. Modne są rejsy po jeziorze. Największym kurortem jest Stresa. Ma piękną nadbrzeżną promenadę Lungolago. Ozdobiona jest przepięknymi kwiatami i wspaniałymi widokami. Turyści często wybierają wjazd kolejką linową na szczyt Mottarone. Na szczyt prowadzi też płatna droga wśród przepięknych ogrodów. Warto też na zachodnim brzegu jeziora zwiedzić wyspy Borromeńskie na których znajdują się historyczne pałace wśród ogrodów. Pochodzą one głównie z XVII w. Najpiękniejszym jest pałac na Isola Bella. Ogrody przypałacowe są tak piękne iż zapierają dech w piersiach. Bajecznie piękne wyspy Borromeńskie należały do rodu Boromeuszów. Wyspę Pescatori ukochał Ernest Hemingway. Pisarz wielokrotnie przyjeżdżał na wyspę wypoczywać i tworzyć nowe dzieła literackie.

Jezioro Sobino  (d Iseo )

Jezioro Sobino to najmniejsze z jezior alpejskich. Ma 12 tys.km. kwadr. Leży nieopodal Bresci. Ma opinię najładniejszego jeziora alpejskiego. Panuje na nim niezwykły spokój, otoczone jest od północy górami, zaś od południa ma płaskie brzegi. Wszędzie wokół jeziora znajdują się malownicze przystanie. Kursują po nim małe, zgrabne stateczki, niektóre pełnia rolę tramwajów wodnych. Jezioro to posiada wyspę. Nazywa się ona Monte Isola. Jest to wysoka, zielona wyspa składająca się jakby z dwóch części rozdzielonych wąską przełęczą. Na wyższym wzniesieniu wznosi się kościół, sanktuarium Madonna della Ceriola. Na niższej części wyspy znajduje się zamek. Niestety nie można go zwiedzać gdyż stanowi własność prywatną. Do sanktuarium natomiast prowadzi malownicza, kręta droga tak chętnie używana przez turystów i miejscowych mieszkańców. Wyspa posiada 11 małych wioseczek ze swoimi przystaniami. Statki z wyspy kursują w dzień co 15 min. Zaś w nocy co 40 min. W wioskach stoją malownicze, kolorowe domki otwarte na turystów. Prawie w każdym z nich mieści się jakiś lokal, np. kawiarenka, restauracyjka, sklepik z pamiątkami z miejscowym arcydziełem. Całość otoczona jest kaskadą zieleni, pachnących kwiatów, gajów oliwnych, winorośli.


Pokaż Atrakcje rejonu Lombardia + jeziora na większej mapie

Ciekawe miejsca w Lombardii

Kurorty narciarsko- snowboardowe

Kurorty narciarsko- snowboardowe połączone są ze sobą bezpłatną siecią skibusów. Przyciągają turystów z całej Europy kochających narty i snowboard. Należą do nich:

Levigno

Levigno to przepiękny, bardzo popularny kurort w którym jest zawsze dużo narciarzy. Turyści korzystają ze strefy bezcłowej i kupują oryginalne zakupy. Nartostrady są świetnie przygotowane, warunki pogodowe zawsze idealne. Trasy narciarskie są zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Jest wiele nowoczesnych wyciągów. Uprawia się też narciarstwo biegowe, snowboardowe. Można też uprawiać wspinaczkę po zamarzniętych lodowcach, latać na paralotniach, jeździć psimi zaprzęgami. Dla turystów przygotowana jest doskonała sieć hoteli, restauracji, barów. Działają tez kluby fitness, sauny, sieć basenów.

Bornio

W Bornio kilkukrotnie organizowane były mistrzostwa świata w narciarstwie zjazdowym. Jest to bardzo modny kurort z dużą ilością turystów. Cechuje się świetnymi trasami o zróżnicowanym stopniu trudności. Wszędzie działają doskonałe wyciągi. Mimo tak dużej liczby turystów nie obserwuje się tłoku i kolejek. Uprawia się tez narciarstwo biegowe. Trasy są oświetlone. Można na nich jeździć do późnych godzin nocnych. Przy zjazdach z tras usytuowane są restauracje z ciepłymi posiłkami, z pyszną lokalną kuchnią. Turysci chętnie spacerują centralną uliczką miasta zwaną Via Rome. Jest przy niej mnóstwo sklepów, kawiarni, restauracji. W Bornio atrakcją są też Centra Termalne.

Passo Tonale

W Passo Tonale panują świetne warunki do uprawiania narciarstwa i snowboardu. Nartostrady są długie i doskonale przygotowane. Turyści uprawiają też narciarstwo biegowe i funcarving. Dodatkową atrakcję stanowią zaprzęgi psie, rakiety śnieżne. Kurort leży przy lodowcu Presna, daje to komfort stałej ilości śniegu przez cały rok. Dodatkowo działają kina, dyskoteki, puby. Jest wiele sklepów, restauracji, kawiarni.

Aprica

Aprica to nowoczesny kurort z doskonałą zabudową. Jest cichy i kameralny. Znajdują się tam doskonałe trasy o różnym stopniu trudności. Działa duża ilość wyciągów. Posiada wiele restauracji, sklepów, kawiarni.

Santa Caterina

Santa Caterina to cichy, spokojny i niezwykle urokliwy kurort. Posiada trasy narciarskie, snowboardowe o różnym stopniu trudności. Dodatkową atrakcją jest możliwość spacerów po Narodowym Parku Stelvio który jest w zasięgu ręki oraz możliwość zwiedzania ciekawego Muzeum Etnograficznego.


Pokaż Ciekawe miejsca w Lombardii na większej mapie

Kuchnia Lombardii

W kuchni lombardzkiej króluje ryż przed makaronem. Według tradycji każdy posiłek kończy się kawałkiem sera. Serem regionalnym jest ser Grana Padano, twardy Provolone Valpadano, pleśniowy niebieski Gorgonzola, miękki z brązową skórką Taleggio, Stracchino. Lombardczycy produkują też różne gatunki salami a także bresolę z mięsa wołowego. Jada się też szparagi. Regionalną potrawą Lombardii jest risotto, pasta, polenta, r się ravioli. Do kawy jada się ciasteczka biscotti. Z win podaje się regionalne Chardonnay, Weiburgunder, Pinot nero.br /