Liguria

Liguria to malowniczy teren usłany wzgórzami ze śródziemnomorską roślinnością. Znajduje się w północno- zachodniej części Włoch. Liguria należy do najmniejszych regionów włoskich. Od zachodu sąsiaduje z Francją. Region otaczają Apeniny, Alpy oraz Morze Liguryjskie. Kraina jest przepiękna. Uwagę turystów przyciągają urokliwe miasteczka na zboczach górskich. W przydomowych ogródkach rosną przepiękne kwiaty, które w Polsce kupujemy w kwiaciarniach, przykładowo: orchidee, storczyki, kalie.

Miasta regionu Liguria

Genua

Genua to historyczne miasto portowe leżące na wzgórzach. Port uznawany jest za największy we Włoszech, zaś miasto Genua jest jedyną większą aglomeracją w regionie. Ogromne tankowce i inne statki cumujące w porcie robią na turystach wielkie wrażenie. Miasto cechuje specyficzny klimat urzekający przyjezdnych. Dodatkową atrakcję stanowią małe, urokliwe lokale z pyszną kuchnią niedaleko portu. Jest to też miasto Paganiniego i Krzysztofa Kolumba. Kolumb zamierzał wyruszyć na wielką wyprawę morską do Indii, jednak władze Genui nie spełniły jego oczekiwań. Kolumb szukał wsparcia u władz hiszpańskich. Wszystkie zasługi w odkryciu nowych lądów i ameryki dotyczą obecnie Kolumba jako przedstawiciela Hiszpanii. Mówi się że w Genui do dziś żałują że nie pomogli rodakowi. Turyści mogą zwiedzić dom tego wielkiego żeglarza gdzie mieszkał w młodości wraz z ojcem. Turyści zwiedzają największe w Europie akwarium i Muzeum Morskie. Polecany jest spacer główną ulicą miasta Via XX Septembre. Jest to długa ulica handlowa. Spacer warto rozpocząć  na zachód od Piazza De Ferrari przez centrum które jest bardzo nowoczesne by potem dotrzeć do części zabytkowej miasta. Znajduje się tam bardzo duży, pięknie zachowany kompleks starego miasta. Piękne, średniowieczne budynki rodziny Doria znajdują się przy Piazza San Matteo. Warto zajrzeć do kościoła San Matteo w stylu romańsko- gotyckim. Piękna jest katedra San Lorenzo w stylu romańsko- gotycko- renesansowym. Jest tam dużo przepięknych marmurowych pałaców z XVI w. Renesansowe i barokowe pałace przy Via Garibaldi mieszczą pomieszczenia zamożnych banków, muzeów. Przepiękne kolekcje malarstwa znajdują się w Palazzo Bianco. Zgromadzono tam dzieła między innymi Rubensa. Dalsze kolekcje malarstwa znajdują się w XVII w. Palazzo Rosso z dziełami Tycjana,  Rubensa. Na uwagę zasługują też średniowieczne bramy miejskie Porta del Vacca, Porta Soprana.

Imperia

Imperia to miasto leżące nad Morzem Liguryjskim u ujścia rzeki Impero, stąd nazwa tego miasta. W mieście są malownicze, kamieniste plaże.


Pokaż Miasta regionu Liguria na większej mapie

Atrakcje regionu Liguria

Riwiera Włoska ( Riwiera Liguryjska)

Riwiera Włoska zwana też Riwierą Liguryjską to obszar nadmorski Jeziora Liguryjskiego. Zaliczana jest do najpiękniejszych regionów europejskich. Rozciąga się od włoskiego miasteczka La Speza do granicy francuskiej. Uwagę turystów zwracają piękne, piaszczyste plaże ale też skaliste i kamieniste z urokliwymi zatoczkami. Będąc na riwierze ma się wrażenie iż góry wchodzą do turkusowego morza. Na Riwierze rosną aromatyczne sady migdałowe, brzoskwiniowe, morelowe, pomarańczowe, cytrynowe, eukaliptusowe. Teren Riwiery pachnie takimi kwiatami jak róże, goździki, mimozy. Dodatkową atrakcję stanowią promenady wysadzane palmami. Na wzgórzach rozpościerają się domki w pastelowych kolorach. Między miasteczkami Riwiery Włoskiej działa doskonale zorganizowana sieć kolejowa którą warto wykorzystać przy okazji zwiedzania terenów riwiery.

Najbardziej popularne kurorty Riwiery:

Portofino

Portofino to ekskluzywny kurort który jest także portem. W miasteczku znajduje się luksusowa przystań żeglarska. Wokół urokliwej zatoczki wznoszą się kolorowe domki i hotele. Zatoczkę otacza malowniczy szlak wykuty w skale który prowadzi do kościoła San Giorgio i latarni morskiej. Skały w Portofino porośnięte są bujną, śródziemnomorską roślinnością. Wszystko to razem powoduje iż widoki zapierają dech w piersiach. Dodatkowo turyści podziwiają lokalny , piękny zamek.

San Remo

San Remo to wspaniały kurort Riwiery Włoskiej. Ten luksusowy kurort słynie z festiwalu włoskiej piosenki. Przepiękna promenada, kasyno, zabytkowe, średniowieczne budynki, wąskie uliczki, XVIII w. sanktuarium Madonna della Costa to tylko niektóre elementy które przyciągają turystów z całego świata. W San Remo przebywali arystokraci z całego świata, np. Czajkowski, Alfred Nobel. Dodatkową atrakcją turystyczną są lipcowe mistrzostwa świata w pokazach sztucznych ogni. Dla rodzin z dziećmi miasto też przygotowało atrakcje. Restauracje umieszczone nad morzem mają przygotowane dla dzieci atrakcyjne place zabaw. Są one bezpiecznie ogrodzone. Plaże w San Remo na ogół są piaszczyste. Przyjęło się iż na piaszczyste plaże pobierane są opłaty.

Viareggio

Viareggio to piękny kurort porośnięty gajami piniowymi z uroczymi, malowniczymi plażami. Viareggio to ośrodek wypoczynkowy przeznaczony jest dla tych turystów którzy kochają słońce i piaszczyste, rozległe plaże. Dodatkową atrakcją są tez piękne gaje piniowe.

Santa Margherita

Santa Margherita to urocza miejscowość Riwiery Włoskiej. Zawsze jest w niej pełno turystów lubiących rozrywkowo spędzać czas. Liczne kawiarenki, puby, dyskoteki przyciągają turystów z całej Europy.

Currara

Currara to miejscowość słynąca ze złóż wspaniałych marmurów. Miasteczko jest więc stolicą rzeźbiarzy. Organizowane są tam pokazy i miejscowe konkursy rzeźb. Marmur do rzeźb Michała Anioła pochodził właśnie z Currary.

Bordighera

Bordighera słynie z przepięknej promenady wysadzanej palmami. Palmy te są przewożone na uroczystości Niedzieli Palmowej w okresie wielkanocnym do Rzymu. Bordighera posiada wyłączność na dostawę tychże palm.

Alassio

Alassio to kurort słynący z przepięknych ogrodów.

Albengia

Albengia to kurort o spokojnym charakterze. Turyści podziwiają zabytkową katedrę z XI – XIV w. Stoi ona otoczona małymi, ciekawymi domkami w stylu romańsko- gotyckim.

Cinoue Terre

Cinoue Terre to obszar leżący na pograniczu Ligurii i Riviera di Levante. Na tym terenie znajduje się pięć małych, urokliwych miejscowości: Terre, Monterosso, Corniglia, Vernazza, Menarola, Riomaggiore. Tworzą one park krajobrazowy.  W tym regionie turystyka jest mało rozwinięta. Ma to swoje atuty. Można w spokoju i ciszy podziwiać malownicze krajobrazy i pomniki przyrody. Wymienione wyżej wioski umieszczone są w skałach, tereny spacerowe przebiegają wąskimi ścieżkami wzdłuż klifów. Wśród tych niezwykłych terenów na uwagę zasługują urzekające gaje cytrusowe, plantacje winorośli i oliwek.


Pokaż Atrakcje regionu Liguria (kurorty riwiery) na większej mapie

Ciekawe miejsca regionu Liguria

Panta Chiappa

Panta Chiappa to skaliste wzgórze na zachód od Portofino. Turyści przyjeżdżają w to miejsce aby obserwować niezwykłe zjawisko, a mianowicie zmiany koloru morskiej toni.

Caravonica

Caravonica to maleńka wioska licząca około 200 mieszkańców. Położona jest w odległości około 60 km. od Genui, 45 km. od San Remo i 20 km. od Imperii. Umiejscowiona jest wśród malowniczych gajów oliwnych. Wioska jest spokojna, cicha i bardzo urokliwa. Wioski nie opanowały jeszcze tłumy turystów. W wiosce stoi mały, zabytkowy kościółek.


Pokaż Ciekawe miejsca regionu Liguria na większej mapie

Kuchnia regionu Liguria

Kuchnia regionu jest niezwykle smakowita. Tradycję kulinarną regionu tworzą potrawy rybne, zwłaszcza tuńczyk, makrele, sardynki oraz owoce morza. Ważne miejsce zajmuje też dziczyzna. Z  racji swego położenia, pięknych ogrodów preferowane są  warzywa, owoce. W tym rejonie są one przepyszne i stosunkowo tanie. Liguria jak każdy rejon włoski uwielbia pizzę. Często jest to pizza z tuńczykiem. Ciekawostką kulinarna regionu są regionalne torty nadziewane farszem warzywnym, ziołowym i serem.∓