Lacjum

Nazwa regionu Lacjum pochodzi od starożytnego, italskiego plemienia Latynów. Latynowie w czasach przed powstaniem Rzymu zamieszkiwali ten teren. Jest to region bogaty historycznie i łagodny klimatycznie z klimatem śródziemnomorskim. Lacjum leży nad Morzem Tyrreńskim. Północno- wschodnią część rejonu zajmują Apeniny. W rejonie znajdują się też jeziora kraterowe, np. Bracciano. Rozwinięty jest przemysł, rolnictwo, ogrodnictwo. Rejon jest niezwykle atrakcyjny turystycznie.

Miasta Lacjum

Rzym

Rzym leży nad rzeką Tyber. Według legendy został założony w 753 r. p.n.e. przez Romulusa. Symbolem miasta stała się wilczyca która w grocie na Palatynie wykarmiła Romulusa i Remusa. W I w p.n.e. w Rzymie sprawowana była silna władza cesarska, a Rzym był głównym państwem w całym ówczesnym  świecie, potem nastąpił kryzys i dopiero w średniowieczu miasto odzyskało swoją potęgę. Stał się to pod wpływem kościoła. W 1871r. Mussolini utworzył państwo Watykanu. Obecnie stanowi ośrodek administracyjny i centrum życia religijnego. Rzym to swoiste bogactwo kulturowe. Będąc w Rzymie należy koniecznie zwiedzić : Kapitol- to jedno z siedmiu wzgórz miasta poświęcone Jowiszowi. Schody i Plac Kapitoliński zostały zaprojektowane przez Michała Anioła. Na środku placu stoi pomnik Marka Aureliusza na koniu i piękny pałac. Można też podziwiać wspaniałe widoki. Kolejne schody wiodą do kościoła Santa Maria in Aracoeli. Schodząc w dół mija się Więzienie Mamertyńskie gdzie był więziony św. Piotr, Fora- Forum Cezara Augusta, hale, kolumna Trajana, Forum Romanum z licznymi kolumnami i świątynią Bogów Antycznych, Palatyn- to łagodne wzgórze cesarskie z przepięknymi ogrodami Farnese, pałacami, rezydencjami arystokratów, domami i muzeum gdzie znajdują się zbiory z czasów cesarskich, Koloseum- największy amfiteatr na świecie gdzie ulubioną rozrywką czasów antycznych były walki gladiatorów, Łuk Konstantyna– znajduje się obok Koloseum, fundatorem był Konstantyn Wielki, Panteon- miejsce kultu wszystkich bogów antycznych, w VII w. przekształcone w kościół. Teren cesarskiego Rzymu otoczony jest Murami Aureliana. Wzdłuż ulicy Via dei Fori Imperiali spotkamy wszystkie budowle antycznego miasta. W Rzymie znajduje się szereg pięknych kościołów: Bazylika św. Jana na Lateranie- Lateran to dawna siedziba papieży, mszę św. może tam odprawić jedynie papież, Kościół św. Klemensa- piękne freski oraz mozaiki, a także podziemne katakumby, Bazylika Santa Maria Maggiore- ze wspaniałymi dziełami sztuki, Kościół II Gesu- z przepiękną barokową dekoracją, Santa Maria della Vittoria- z przepiękną rzeźbą św. Teresy, Santa Maria in Trastevere- znajduje się po drugiej stronie Tybru, kościół posiada piękne mozaiki. Symbolem Rzymu jest przepiękna fontanna di Trevi. Przedstawia ona nimfy, stwory wodne w ujęciu wodotrysków. Na uwagę zasługuje Zamek św. Anioła który jest antycznym mauzoleum cesarskim, średniowieczną cytadelą, a także dawną rezydencją papieży. Miejscem spotkań turystów bywa często Piazza di Spagna. Turyści chętnie też odwiedzają Muzeum Zjednoczenia Włoch, Termy , Katakumby– które stanowiły schronienie pierwszych chrześcijan. Po przeciwnej stronie rzeki Tyber ,na lewym, wschodnim jej brzegu, w dzielnicy Zatybrze znajduje się wiele sklepików, restauracji, kawiarni. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.

Viterbo

Viterbo to stare miasto historyczne. Centrum stanowi Via San Pellergino ze średniowiecznymi , malutkimi uliczkami i licznymi targowiskami. Turyści chętnie zwiedzają też piękny Pałac Papieski z XIII w. przy Piazza San Lorenzo.

Latina

Latina to drugie co do wielkości miasto rejonu. Miasto słynie z zabytków historycznych i pięknych nowoczesnych terenów. Wybierane jest często przez Włochów na miejsce stałego zamieszkania. Latina słynie z produkcji pysznych serów.


Pokaż Miasta rejonu Lacjum na większej mapie

Atrakcje rejonu

Termy pod Viterbo

Termy pod Viterbo wykorzystują źródła gorących wód z procesów wulkanicznych. Mają one temperaturę od 40 do 50 stopni C. Korzystali z nich już Etruskowie, Rzymianie lecząc swoje dolegliwości. W czasach obecnych są nadal wykorzystane, ściągają masę turystów i kuracjuszy.

Droga Apijska

Droga Apijska jest to niezwykła trasa wiodąca od bramy św. Sebastiana do Brindisi w Apulii. W początkowej fazie trasy mijamy rzymskie grobowce, np. grobowiec Romulusa, syna cesarza Maksencjusza. Warto zatrzymać się w małym kościółku przydrożnym Ouo Vadis Domine, gdzie według legendy uchodzący z Rzymu przed prześladowaniami chrześcijan św. Piotr spotkał Chrystusa.

Albańskie Wzgórza

Albańskie Wzgórza to rejon leżący na południowy wschód od Rzymu. Bywa nazywany terenem zamków Imperium Rzymskiego. Zamki stawiano na wzgórzach w okresie średniowiecza. Było to pewne zabezpieczenie dla bogatych właścicieli w okresie wojen domowych. Zamki pełniły rolę obronną. Turyści bardzo chętnie zwiedzają te malownicze tereny z siecią zamków. Chętnie zatrzymują się w miejscowych punktach gastronomicznych aby skosztować lokalnej kuchni i wypić lampkę miejscowego wina.


Pokaż Atrakcje rejonu Lacjum na większej mapie

Ciekawe miejsca

Watykan

Watykan to najmniejsze państwo świata. Głową tego państwa jest papież. Wejście do Watykanu jest strzeżone ze względu na warunki bezpieczeństwa. Pielgrzymi i turyści z całego świata zbierają się w każdą niedzielę na Placu św. Piotra aby otrzymać błogosławieństwo papieskie. Można też zapisać się na audiencję papieską u strażnika gwardii szwajcarskiej. Pielgrzymi Watykanu podążają do Bazyliki św. Piotra. Wstęp do Bazyliki jest płatny. Przy jej budowie uczestniczył Michał Anioł. Znajduje się tam słynna Pieta Michała Anioła. Uwagę zwiedzających przyciągają także ogromne grobowce papieskie. Pod ziemią Bazyliki znajdują się Groty Watykańskie z pomnikami papieży od św. Piotra począwszy a na naszym kochanym Janie Pawle II skończywszy. Można też wejść na szczyt Bazyliki aby uraczyć oko wspaniałym widokiem na Rzym. Kolejnym etapem zwiedzania są Muzea watykańskie, też płatne! Muzeum ze względu na ilość i jakość zbiorów uchodzi za najbogatsze na świecie. Zgromadzono tam wspaniałe dzieła sztuki, np. stanze Rafaela, kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła, dzieła Botticellego. Kolejnym muzeum mieszczącym się na terenie Watykanu jest Muzeum Sztuki Etruskiej w Villa Giulia.

Monte Cassino

Monte Casino to miejsce walk między Niemcami a wojskami alianckimi. Walki doprowadziły do całkowitego zniszczenia opactwa benedyktyńskiego, które zostało założone w VI w. przez św. Benedykta. Po długich i wyczerpujących walkach klasztor został zdobyty przez Polaków z II Korpusu Wojska Polskiego. Po wojnie klasztor odbudowano. W pobliżu klasztoru znajduje się cmentarz żołnierzy polskich z napisem: ,,Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.

Ostia Antica

Ostia Antica to antyczny port. Leży w odległości 25 km. od Rzymu. Zwiedzanie jest płatne. W skład obiektu wchodzą budynki obrośnięte roślinnością, termy, świątynie poświęcone różnym bóstwom, teatr i targ rybny z marmurowymi stołami do rozkładania ryb.

Nekropolie Etrusków:

Nekropolie Etrusków to dwa ogromne cmentarzyska. Etruskowie w VI w. p.n.e. władali Rzymem, stanowili niezwykłą cywilizację. Ich nekropolie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Badania nad historią Etrusków stanowią do dziś wielkie wyzwania dla historyków.

Nekropolia w Cervrteri

Nekropolia w Cerveteri to miejsce zwiedzania przyciągające wielu turystów. Każdy grobowiec jest inny. Są grobowce w kształcie domów z pełnym wyposażeniem, a także proste wykute w jaskiniach.

Nekropolia w Targuinii

W nekroplii tej znajdują się grobowce Etrusków do których zwiedzający zaglądają przez szyby. Wnętrza tychże grobowców ozdobione są malowidłami mitologicznymi.

Willa Hadriana

Willa Hadriana, a właściwie jej ruiny znajdują się 30 km. na wschód od Rzymu. Willa leży u stóp Gór Sabińskich. Jej posiadłość zajmuje około 70 ha. Należała ona do cesarza- architekta Hadriana. Gromadził on na swej posiadłości niezwykłe dzieła architektoniczne, zwłaszcza z Grecji. Hadrian dużo podróżował i przywoził bezcenne zabytki z podróży. Obecnie turyści wędrując po otaczającym teren parku podziwiają zachowane elementy ukryte wśród cyprysów, sadzawek i fontan.

Castel Gandolfo

Castel Gandolfo to letnia rezydencja papieża. Leży nad jeziorem Albano. Papież gości w swej rezydencji w okresie letnim. Pielgrzymi bardzo licznie przybywają tam w każdą niedzielę na godz. 12.00, aby uzyskać papieskie błogosławieństwo. Dodatkowo w każdą środę można umówić się na papieską audiencję.


Pokaż Ciekawe miejsca rejonu Lacjum na większej mapie

Kuchnia regionu Lacjum

Lacjum to region słynący z tradycyjnej kuchni. Ważną rolę odgrywają warzywa i owoce, w tym uprawa winorośli. W rejonie do dań podaje się wino Marshala. Na terenach wiejskich dominuje jagnięcina i podroby. W Rzymie, Watykanie jada się też jagnięciną ale przygotowywaną w bogatszej wersji. Wszędzie króluje pizza. Popularne jest też risotto., Bazylika Santa Maria Maggiore- /strong