Kamapania

Kampania to rejon który bywa nazywany ,,szczęśliwy kraj”. Leży w południowo- zachodniej części Półwyspu Apenińskiego. Od dawna był terenem przyciągającym turystów jak magnez. Ukształtowanie terenu jest wyżynno- górzyste. Góry w niezwykły sposób opadają stromo w morze. Plaże rejonu są piaszczyste, żwirowe i górzyste. Jest to niezwykłe. Przepiękne krajobrazy, niespotykana bujna roślinność, wspaniały śródziemnomorski klimat czynią Kampanię rajem na ziemi. Pikanterii dodaje mu magia ukryta w niezwykłych obiektach przyrodniczych, historycznych, jest wiele cennych zabytków. Wielkim skarbem Kampanii są też wyspy Capri i Ischias. Dodatkowym atutem jest wysoko rozwinięte rolnictwo i ogrodnictwo. Pyszne są w tych rejonach pomidory, peperoni, okoliczne ziemniaki, bakłażany i słodkie owoce. Region zamieszkują rdzenni mieszkańcy, którzy mają opinię pewnych siebie, z dużym temperamentem, a przede wszystkim z poczuciem humoru, są niezwykle przyjaźni wobec turystów.

Miasta Kampanii

Neapol

Neapol jest miastem portowym i stolicą Kampanii. Miasto oddaje specyficzny klimat Włoch, jest symbolem tego kraju. Będąc w Neapolu poznamy temperament Włochów. Rdzenni mieszkańcy są bardzo religijni. Na każdym kroku spotykamy kapliczki, ołtarzyki i kościoły. Neapolitańczycy tak jak wszyscy Włosi kochają pizzę, muzykę i piłkę nożną. Wydaje się że Neapol to miasto ludzi punktualnych gdyż na każdym rogu w mieście wiszą zegary, podają czas nawet nocą gdyż są oświetlone. Wiszące na sznurkach pranie to też symbol Neapolu. Miasto posiada tez liczne zabytki. Uwagę turystów przyciąga piękny zamek Castel Capuano z XII w. zamek ten jest bliski Polakom gdyż brał w nim ślub Zygmunt I Stary z włoszką Boną Sforzą. Innym potężnym zamkiem jest zamek andygaweński Castel Nuovo. W zamku ma swą siedzibę Rada Miejska i Museo Civico. Jednak  największą atrakcją w mieście jest wzgórze Capodimonte. Można zdobyć je pieszo lub wjechać specjalną kolejką. Ze wzgórza rozciąga się przepiękna, rozległa panorama na całe miasto i okolice. Znajduje się tam też wspaniały królewski pałac z XVIII w. Palazzo Reale di Capodimonte z bogatą kolekcją malarstwa i biblioteką. Pielgrzymi z Włoch i Europy odwiedzają cudowną gotycką katedrę św. Januarego, w której przechowywana jest ampułka z zastygłą krwią świętego. Ampułka ma 600 lat. Każdego roku 19 września w rocznicę męczeńskiej śmierci św. Januarego krew w ampułce zaczyna się burzyć. Dzieje się to także w pierwszą sobotę maja, a czasem przed świętami 16 grudnia. Włosi uznają ten fakt jako wielką roczną przepowiednię. W roku 1944 krew w ampułce nie wzburzyła się. Nastąpił wtedy wybuch Wezuwiusza. W listopadzie i grudniu miasto przeżywa najazd turystów ze względu na wystawę szopek. Taką ulicą wystawową jest San Gregorio Armeno. Miasto słynie także z licznych festynów i powszechnych targowisk. Na każdym kroku można się napić pysznej kawy w licznych kawiarenkach, zjeść pizzę w pizzerni lub inne specjały kuchni włoskiej w restauracjach i barach. Miejscem spotkań okolicznych mieszkańców i turystów jest olbrzymi Piazza del Plebiscito. Miasto stanowi bazę wypadową na wyspy Capri, do miasteczek wybrzeża Amalli.

Amalfi

Amalfi to miasto Wybrzeża  Amalfitańskiego. W X w. stanowiło potęgę morską gdzie ustanowiono historyczny kodeks praw morskich. Kodeks obowiązywał do 1570 r. Turyści podziwiają zabytkowy klasztor Chiostro del Paradiso z pięknymi, białymi krużgankami i palmami oraz katedrę Duomo di Amalfi w stylu saraceńskim i romańskim, z pięknymi drzwiami i schodami. W obecnych czasach miasto stanowi nowoczesny kurort ze wspaniałymi plażami, pięknymi widokami i bogato rozwiniętą bazą turystyczną.

Salerno

Salerno to miasto półwyspu  Sorrento. Miasto stanowi nowoczesny kurort, jest wiele pięknych plaż, bulwarów, sklepów, kawiarni, barów. Warto podkreślić iż miasto to słynie z pysznej kuchni, bogatej bazy turystycznej. Panuje opinia iż w mieście wszystko jest stosunkowo tanie!


Pokaż Miasta regionu Kampania na większej mapie

Atrakcje rejonu Kampania:

Park Narodowy Cilento

Park Narodowy Cilento nazywany bywa skalistym pustkowiem. Leży na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego na pograniczu Kampanii. Stanowi unikatowe połączenie skarbów przyrody i skarbów dawnych cywilizacji. Obszar jest górzysty. Na jego terenie rosną kasztanowce i drzewa oliwne. Żyje wiele gatunków zwierząt. Wybrzeże jest też skalne, ulubione przez płetwonurków. Z przewodnikiem można zwiedzać liczne jaskinie. Na terenie Cilento znajdują się ruiny dawnych hellenistycznych miast, np. Paestum z świątynią Neptuna, Hery, Cerery. Kolejnym przykładem jest Elea. Miasto to pokochał Horacy. Znajdują się w nim ruiny amfiteatru. Cilento wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Wybrzeże Amalfitańskie

Wybrzeże Amalfitańskie na Półwyspie Sorrento jest to przepiękne wybrzeże o charakterze górzysto- wyżynnym. Widoki tego wybrzeża mogą spowodować ,,zawrót głowy”, są oszałamiająco piękne- najpiękniejsze we Włoszech i w całej Europie. Teren ten jest doskonale przygotowany na tłumne najazdy turystów z całego świata. Na wzgórzach można podziwiać cudowne rezydencje bogatych ludzi z całego świata. W skałach osadzone są malownicze miasteczka. Wybrzeże Amalfitańskie można zwiedzić pokonując samochodem krętą drogę wzdłuż wybrzeża.


Pokaż Atrakcje rejonu Kampania na większej mapie

Ciekawe miejsca rejonu Kampania

Wezuwiusz

Wezuwiusz to wulkan zaliczany do grupy pięciu najgroźniejszych wulkanów kuli ziemskiej. Jego działalność jest stale kontrolowana. Ma wysokość 1280 m. n.p.m., zaś średnica jego krateru wynosi 700m., przy głębokości 30m. Na dnie widać szczeliny gdzie wydobywają się opary gazu siarkowego. Można powiedzieć że typ tego wulkanu jest mieszany: eksplozywny- zaczopowane ujście, wyrzucane przez silne ciśnienie i lawowy. Wciąż dymi. Turyści mogą zwiedzać to miejsce, z samego szczytu roztacza się przepiękna panorama Zatoki Neapolitańskiej. Można zajrzeć do wnętrza ziemi, zejść do krateru po wulkanicznych popiołach. Stoki wulkanu znajdują się w granicach Parku Narodowego. Rośnie tam niezwykła roślinność powulkaniczna niespotykana nigdzie indziej. Szlaki turystyczne które zostały przygotowane w tym rejonie są niezwykle piękne. Na stokach uprawia się warzywa, owoce. Mają one niepowtarzalny smak. Rośnie tam około kilkadziesiąt odmian moreli, pomidorów, karczochów. Zbocza porastają też winnice. Wszystkie gatunki są chronione ze względu na prawa unijne dotyczące miejsca ich pochodzenia.

Pompeje

Pompeje to miasto zniszczone przez wybuch Wezuwiusza w 79r. Jak podają historycy wybuch trwał kilka minut i zasypał 25 000 mieszkańców Pompei. Wykopaliska z XVIII w. dowiodły że pod grubą warstwą pyłu wulkanicznego zachowało się wiele ulic, placów, budynków. Zwiedzając Pompeje ma się wrażenie przeniesienia się w czasy odległe, w których żyli starożytni mieszkańcy.

Ercolano

Ercolano leży podobnie jak Pompeje obok wulkanu Wezuwiusz lecz po drugiej stronie. Jest to wioska która też w czasach starożytnych została zasypana przez popioły wulkaniczne. Jej pozostałości zostały odkopane przez archeologów. Turyści mogą zwiedzać teren dawnej wioski. Często też wybierają wspinaczkę na wulkan.

Herkulanum

Herkulanum to miasto historyczne położone obok Wezuwiusza, zostało zniszczone wraz z Pompejami. Błoto wulkaniczne zasypało miasto na 12m. Miasto zostało przypadkowo odkryte. Obecnie nadal trwają prace wykopaliskowe, ale jest też możliwość zwiedzania Herkulanum przez turystów. Do tej pory odkopano między innymi Willę Papirusów leżącą przy morzu. W wilii znajdowała się dawna biblioteka, świadczą o tym liczne zwoje papirusów. Odkopano też 200 ciał ludzkich doskonale zakonserwowanych.

Positano

Positano to niezwykłe miasteczko zawieszone na skałach. Leży na Wybrzeżu Amalfitańskim. Wędrując malowniczymi, wąskimi uliczkami Positano, zatrzymując się na jego placykach wszędzie można podziwiać malownicze krajobrazy roztaczające się wokół. Miasteczko przypomina stromą piramidę schodzącą ku morzu. U dołu znajduje się urocze kąpielisko. Skały są białe, porośnięte delikatnymi, zielonymi roślinkami. W kurorcie jest wiele kawiarenek, restauracji i przeróżnych sklepików z pamiątkami. Turyści chętnie kupują porcelanę, szkło, piękne obrusy, lampy. Trzeba dodać iż w tym ekskluzywnym i cudownie pięknym kurorcie wszystko jest drogie!

Ravello

Ravello to niebiańska miejscowość przepięknego Wybrzeża Amalfitańskiego. Reżyserzy wybierali tę miejscowość zawieszoną jak gdyby na tarasie skalnym do kręcenia filmów fabularnych. Ravello słynie z tego że jak magnes przyciąga do siebie aktorów, ludzi biznesu, polityki na odpoczynek.


Pokaż Ciekawe miejsca rejonu Kampania na większej mapie

Kuchnia rejonu Kampania

Kuchnia rejonu Kampanii słynie ze smacznej pizzy, spaghetti, mozzarelli,  maccheronii, aromatycznej kawy. W regionie spożywa się też  flaki. Wszystkie owoce i warzywa z rejonu Kampanii mają bardzo wysoką jakość, a to ze względu wyjątkowo żyzną siemię wulkaniczną.  Na wybranych terenach górskich uprawia się też orzechy laskowe. W regionie nadmorskim podstawę kuchni stanowią też ryby i owoce morza. Wszystkie posiłki popijane są likierem o nazwie limoncello. Do posiłków stosuje się też regionalne wina.