Kalabria

Kalabria to przepiękny rejon Włoch, jest to tzw. czubek buta. Teren ten obmywa od południa i wschodu  Morze Jońskie a od zachodu Morze Tyrreńskie. Cieśnina Mesyńska łączy Kalabrię z Sycylią. Ma ona szerokość zaledwie 3 km. Cieśninę nieustannie pokonują statki i promy. Plaże są piaszczyste i piaszczysto żwirowe. Nad Morzem Jońskim typowo piaszczyste przypominające plaże Karaibów zaś nad Morzem Tyrreńskim skaliste z małymi zatoczkami. Odcinek Morza Tyrreńskiego o nazwie  Costa Viola o zachodzie słońca przyjmuje barwę fioletową. To niezwykłe!  Nad całym wybrzeżem Kalabrii stnieją warunki do uprawiania sportów wodnych.  Teren porośnięty jest kaktusami i gajami oliwnymi. W powietrzu czuć upał.

W głębi lądu rozciągają się dzikie tereny górzyste. Zajmują one 90% powierzchni. Wyżyny Pogórza Apenińskiego mają dwa centralne szczyty-  Si;a na północy i-Aspromonte na południu. Jest to rejon ciekawy turystycznie, niezwykle spokojny, bo pozbawiony przesadnego zgiełku przyjezdnych, dodatkowym atutem są malownicze wioski nietknięte turystyką i komercją. Obejmuje trzy Parki Narodowe. Stwarza możliwość niezapomnianych wędrówek górskimi szlakami. Sieć turystyczna nie jest tak bardzo rozwinięta jak w innych rejonach Włoch. Mieszkańcy są spokojni, całkowicie zajęci swoim rytmem dnia i bardzo gościnni. Teren Kalabrii nie posiada wielu zabytków, posiada za to bezcennie piękne walory krajobrazowe. Płaskowyż Sibari to zagłębie rolnictwa Kalabrii. Rosną tam pomarańcze, nektarynki, morele, brzoskwinie.

Miasta rejonu Kalabria

Cotanzaro

Cotanzaro to stolica regionu. Miasto leży na płaskowyżu skąd roztacza się wspaniały widok na zatokę i dolinę Musofalo. Zatoka Sguillace służy też do długich spacerów. Współczesna część miasta to blokowiska. Stara dzielnica miasta powstała w IX w. przez normandzkiego wodza. Była to też dawna stolica jedwabiu i aksamitu. Miasto nawiedzane było przez trzęsienia ziemi które przyczyniły się do zniszczenia wszelkich zabytków.

Cosenza

Cosenza jest miastem gdzie wyraźnie można wyznaczyć dwie części nowoczesną i zabytkową. W starszej części miasta warto przejść się zabytkowymi, krętymi uliczkami by ujrzeć Zamek Andegawenów. Po drodze mijamy budynki ciekawe architektonicznie. Na Plazza del Duomo znajduje się katedra która powstała w XII w. Wewnątrz katedry znajduje się nagrobek Izabeli Aragońskiej która spadła z konia i zabiła się. Delikatną jej twarz na nagrobku wyrzeźbił francuski artysta. Za katedrą znajduje się Pałac Arcybiskupi gromadzący w swych wnętrzach wiele cennych zabytków udostępnionych do zwiedzania. Warty obejrzenia jest także amfiteatr i pałac z wieloma cennymi eksponatami z brązu.

Paola

Paola to miasto leżące na Wybrzeżu Tyrreńskim. W mieście znajduje się sanktuarium słynnego Franciszka z Paoli. Znajduje się tam piękny kościół z XV w. z krużgankami z arkadami.

Vibo Valentia

Vibo Valentia leży na Wybrzeżu Tyrreńskim. Jest to miasto handlowe, przemysłowe, turystyczne. Turyści zwiedzają termy znajdujące się w centrum miasta i zamek normandzki. W mieście znajdują się liczne kościoły, katedra, kolegiata ze zbiorem rzeźb. Turyści chętnie też odwiedzają Muzeum Archeologiczne.


Pokaż Miasta rejonu Kalabria na większej mapie

Atrakcje rejonu Kalabria

Masyw Sila

Masyw Sila leży w odległości 30 km. od Cosenzy. Region ten bywa nazywany ,,małą kalabryjską Szwajcarią”. Rośnie tam wiele lasów bukowych i sosnowych z różnorodną roślinnością. Na terenie masywu utworzono Park Narodowy Sila. Park to miejsce wędrówek turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności szlaków turystycznych. Trasy są niezwykle piękne, przebiegają też w sąsiedztwie jeziora Cecita. Wśród nich jest przykładowa trasa ,, Ścieżka aromatycznych ziół”. Po parku można spacerować, jeździć rowerem, konno, lub przemieszczać się kursującą po parku kolejką.

Gerace

Gerace to miejscowość Wybrzeża Jońskiego uznawana za najpiękniejszą w Kalabrii. Położona jest na wyżynie z tufu. Turyści przemieszczają się malowniczymi uliczkami z barokowymi bramami. Uwagę przyciągają bizantyjskie kaplice, romańskie wieże, a także owiana tajemnicą mroczna i posępna katedra. Mówi się że kolumny tejże katedry pochodzą ze starożytnego Locri. Piękny jest kościół św. Franciszka. Główny ołtarz tego kościoła wykonany jest z malutkich kawałków marmuru w różnych kolorach. Wspaniałe jest też mauzoleum rodziny Ruffi. W miasteczku turyści na pamiątkę kupują piękne regionalne szale- vancale, które służą do okrywania stroju kobiecego.

Tiriolo

Tiriolo słynie z przepięknej panoramy. Leży na Wybrzeżu Jońskim. To jedyne takie miejsce gdzie podczas pięknej pogody obserwujemy Morze Jońskie i Morze Tyrreńskie, Etnę, Wyspy Eolskie.

Masyw Aspromonte

Masyw Aspromonte to wyjątkowo malowniczy, zielony rejon. W południowej części Apeninów Masyw Aspromonte schodzi delikatnie w morskie wybrzeże. W krajobrazie Masywu Aspromonte można wyróżnić kolorowe skały, doliny po strumieniach. Rejon słynie z jadalnych kasztanów. Na terenie masywu utworzono Park Narodowy Aspromonte. Na terenie parku zimą działają wyciągi narciarskie i stacje narciarstwa. Latem jest to doskonały teren do uprawiania turystyki górskiej. Najwyższym szczytem jest Montalto, na którym jest postawiony posąg Chrystusa wykonany z brązu. Na górze tej znajduje się też zamieszkały przez mnichów zakon, gdzie we wrześniu odbywa się uroczysty odpust.

Reggio di Calabria

Reggio di Calabria znajduje się na czubku włoskiego buta. Wody oblewające ten rejon mają kolor turkusowo- szafirowy. Na linii brzegowej usytuowane są porty rybackie. Turyści chętnie odwiedzają Museo Nazionale della Magna Grecia. Muzeum mieści bogaty zbiór kolonialny Wielkiej Grecji, przedmioty z nekropolli w Locri, rzeźby Dioskurów, tablice wotywne z sanktuarium Persefony i słynne brązy z Riace wyłowione z Morza Jońskiego. Zwiedzający oglądają też greckie mury obronne przy lungomare Matteotti i na piazza Castello normandzki zamek. Ciekawa jest katedra przypominająca wielki tort, we wnętrzu której znajduje się barokowa kaplica.

Park Narodowy Pollino

Park Narodowy Pollino służy zwłaszcza turystom uwielbiającym adrenalinę. Są to amatorzy raftingu i canyoningu. Głębokie wąwozy z wartką wodą sprzyjają kajakarstwu górskiemu. Uprawia się też paralotniarstwo. Dla spokojnych turystów dużym przeżyciem będzie pokonywanie górskich , pięknych tras o różnym stopniu trudności.


Pokaż Atrakcje rejonu Kalabria na większej mapie

Ciekawe miejsca regionu Kalabria

Sybaris

Sybaris leży na Wybrzeżu Jońskim. Obecnie jest to mała wioska, która w dawnej przeszłości funkcjonowała jako duże miasto. Miasto w czasach Pitagorasa opływało w zbytki. Pitagoras przeciwny temu zjawisku rozkazał zburzyć miasto. Archeolodzy po długich pracach wykopaliskowych odnaleźli ruiny domów, term, kolumn. Prace nad starożytnymi wykopaliskami trwają do dziś. Jest jednak wyznaczony teren który mogą zwiedzać turyści.

Rossano

Rossano to małe miasteczko Wybrzeża Jońskiego leżące w odległości 100 km. na północny wschód od Cosenzy. Miasteczko jest niezwykłe dzięki kościołowi św. Marka. W Muzeum Diecezjalnym należącym do tego kościoła przechowywany jest bezcenny rękopis- Codex Purpureus Rossanensis z VI w., który zawiera fragmenty ewangelii wg. Św. Marka i Św. Mateusza. Wypisane są one złotymi i srebrnymi literami na pergaminie, który ma kolor purpury.

Locri

Locri to bardzo stare miasto pamiętające jeszcze czasy greckie. Turyści odwiedzający to miasto podziwiają mury cyklopie, świątynie Ateny, świątynię Persefony i teatr. Uwagę wszystkich przyciągają tajemnicze jamy w Cento Camere. Archeolodzy odkryli także 37 brązowych tablic które zgromadzono w Muzeum Archeologicznym.


Pokaż Ciekawe miejsca regionu Kalabria na większej mapie

Kuchnia rejonu Kalabria

W kuchni rejonu istotny wpływ od dawna wywierały wpływy greckie. Stąd na stolach często spotykamy takie potrawy jak: bakłażany, figi, migdały, miód, cytrusy, melony, arbuzy, owoce morza. Głównym dodatkiem do wszystkich dań  jest peperoncino, czyli ognista przyprawa w rodzaju papryki. Powszechnie używa się oliwy z oliwek. W każdej kuchni obowiązuje regionalna pasta.  Z trunków popularne jest wino Ciro, białe, deserowe wytrawne Greco di Bianco oraz czerwone wino Pollino. W rejonach górskich więcej jest dań mięsnych i grzybów, w rejonach nadmorskich owoce morza, ryby, w tym tuńczyk i miecznik. Bardzo popularne są lody i desery przyrządzane na bazie migdałów, orzechów laskowych, sera ricotta, rodzynek, fig i owoców.strong