Friuli-Wenecja Julijska

Friuli- Wenecja Julijska leży w północno- wschodniej części Włoch. Friuli-Wenecja Julijska jest to teren bardzo urozmaicony i malowniczy rozciągający się od gór Alp po plaże nad Morzem Adriatyckim. Alpy zajmują północną część rejonu. Najwyższym szczytem jest Coglians, jego wysokość to 2780 m n.p.m. południową część rejonu Friuli-Wenecja Julijska zajmuje Nizina Wenecka. Teren poprzecinany jest wstążkami rzek: Tagliamento, Sivilla, Isonso, Livenza, Fella. Oprócz pięknych warunków krajobrazowych region Friuli-Wenecja Julijska słynie z rozwoju rolnictwa, doskonałych winnic, zabytkowych miast, doskonałej siatki gospodarstw agroturystycznych, wybornej kuchni, rozwoju przemysłowego. Klimat regionu jest umiarkowany- wilgotny. Mieszkańcy regionu Friuli-Wenecja Julijska mówią w języku włoskim i firulskim. Oba języki są równoważne i objęte nauką szkolną. Język friuliański stanowi mieszankę języka słowiańskiego i germańskiego. Mieszkańcy regionu Friuli-Wenecja Julijska to mili, spokojni ludzie życzliwi turystom.

Miasta rejonu Friuli-Wenecja Julijska

Triest

Triest jest to duże miasto portowe, naukowe, pełniące rolę stolicy rejonu. Leży nad Zatoką Triesteńską. Jest to niezwykle piękne miasto urzekające wszystkich turystów swą architekturą. Bardzo  urokliwy jest biały zamek Miramare stojący nad brzegiem morza. Warto także obejrzeć ratusz i latarnię morską. Obiekty te obejmują centralny plac miasta zwany Placem Jedności Włoch który leży nad morzem. Widok z tego placu w nocy jest oszałamiający.Na Placu Verdiego znajduje się opera Teatro Verdi.  Dodatkową atrakcją są liczne kawiarenki, restauracje, przepiękna Starówka i znakomita kuchnia.

Udine

Udine leży w odległości 60 km. od Austrii i 20 km. od Słowacji. To miasto pięknych zabytków. Uwagę przyjeżdżających przyciągają domy w dekoracyjnym stylu art nouveau. Podziwiany przez turystów Piazza Liberta z Loggia del Lionello uznawany jest za jeden z najpiękniejszych pałaców Włoch. Swym wyglądem przypomina zamki Wenecji, gdyż w czasach historycznych Udine było zależne od Wenecji. Będąc w mieście nie sposób nie zauważyć dominującego nad miastem zamku  z XVI w. Warto też zwiedzić Gallerie dei Tieplo z pięknymi XVIII w. freskami. Na Piazza Matteotti  każdego roku we wrześniu odbywają się uroczystości związane ze świętem wina. W mieście pije się regionalne białe wino – tokaj fruliański (słabsze) i grappa (mocniejsze). W kuchni Udine szynka San Daniele, ser Montiaso, kiełbasy, boczki, sardynki, makrele. Popularnym daniem jest ryż z grochem.

Pordenone

Pordenone to miasto leżące w centrum rejonu. Posiada doskonałą sieć połączeń z innymi miastami i regionami za pomocą linii kolejowych i autobusowych. W mieście uwagę przyciągają piękne, renesansowe kamieniczki, skupione głównie przy Contrada Maggiore, ratusz z XV w. z dzwonnicą. Palazzo Publico, Miejskie Muzeum Sztuki. We wrześniu w mieście odbywają się słynne w całych Włoszech targi książki.

 Gorycja

Gorycja to miasto leżące na granicy włosko- słoweńskiej. W mieście znajduje się piękny zamek Książąt Gorycji i bardzo piękny budynek Pallazo Attems usytuowany na Piazza de Amicis. W budynku mieści się warta obejrzenia galeria malarstwa. Dodatkową atrakcją miasta jest mnóstwo zieleni, liczne parki i ogrody.

 Cividale dei Friuli

Cividale dei Friuli to miasto historyczne założone 50 lat p.n.e. przez Juliusza Cezara. Od nazwy miasta przyjęto nazwę całego regionu. Miasto jest bardzo tajemnicze, oblane rzeką Natisone, osnute legendami, często spowite mgłą. Do najpiękniejszych zabytków miasta zaliczamy bogato rzeźbioną kaplicę i freski przy kościele San Biegio. Warto zwiedzić Museo Christiano, Muzeum Archeologiczne. Miejscem ekscytującym w mieście jest diabelski most na rzece Natisone ukryty wśród skał. Legenda głosi iż most ten pomógł budować mieszkańcom okoliczny diabeł. Powstał w przeciągu jednego dnia. Zapłatą za budowę mostu miała być ofiarowana diabłu dusza która pierwsza po nim przejdzie. Jakież było zdziwienie diabla kiedy pierwszy przez most przeszedł pies. Mieszkańcy nieźle to wymyślili!

Grado

Grado to miasto położone nad Zatoką Wenecką. Słynie z Muzeum Archeologii Podwodnej, pięknego Agua Parku i sportów wodnych.

Akwileja

Akwileja to miasto niezwykle bogate w zabytki. Zachowały się ruiny z czasów rzymskich. Turyści podziwiają potężną Bazylikę z najpiękniejszymi w świecie mozaikami. Będąc w mieście warto zwiedzić Muzeum Wczesnego Chrześcijaństwa i Muzeum Archeologiczne.


Pokaż Miasta rejonu Friuli-Wenecja Julijska na większej mapie

Atrakcje rejonu Friuli-Wenecja Julijska

San Vito al Tagliamento

San Vito al Tagliamento to średniowieczne miasteczko. Warto zajechać do tego miasteczka aby wieczorem obejrzeć przedstawienie teatralne w miejscowym Teatrze. Wykonana jest tam przepiękna dekoracja teatru z okazów fauny i flory tego regionu.

Jaskinia ,,Grotta Gigante”

Jaskinia ,,Grotta Gigante” to największa w świecie jaskinia którą można zwiedzać. Jaskinia znajduje się w odległości 10 km. od Triestu. Wpisana została do światowej księgi ,,Rekordów Guinessa”. Turyści podczas zwiedzania jaskini mogą zejść do głębokości 100 m. p.p.m.

Carnia

Carnia to kraina północno- zachodniej części regionu. Wyróżnia się pięknymi szlakami turystycznymi. Na terenie Carnii znajduje się Regionalny Park Przyrody Dolomitów Frulijskich. Jest to duży obszar, bogaty przyrodniczo. Obejmuje las Pramosio, Clap Grand Dolomities Grandes, las Gracco i jezioro Bordaglia.Na terenie parku żyją koziorożce, świstaki, złote orły. Słynie z turystyki górskiej, zimą z narciarstwa, rozwinięta jest baza sportowa, paralotniarstwo. Będąc w tym rejonie warto spróbować sera Carnia wytwarzanego z mleka krowiego. Ser ten podawany jest do kanapek, ciepłych przekąsek, polecany też na ,,deskę”.

Okolice Tarviso

Okolice Tarviso z lasami Tarviso i Regionalnym Parkiem Jezior Fusine to niezwykle piękne tereny, także wspinaczkowe i szlaki górskie.

Ośrodki narciarskie w rejonie Friuli-Wenecja Julijska

Barcis

Barcis leży na wysokości 409 m. w Dolinie Celina. Ośrodek usytuowany jest nad brzegiem jeziora, co stanowi doskonałe połączenie turystyki górskiej i sportów wodnych. W Barcis znajduje się Centrum Jachtowe, uprawia się kajakarstwo, windsurfing i nurkowanie.

Claut

Claut to ośrodek narciarski leżący w Dolinie Celina na wysokości 613 m n.p.m. Ten piękny ośrodek przyciąga latem amatorów górskich wędrówek na niezwykle malowniczych trasach, a także sprzyja uprawianiu wspinaczek górskich.

Piancavallo

Piancavallo leży na wysokości 1280 m. , na skraju lasu Cansiglo. Ośrodek już od dawna przyciąga narciarzy, miłośników narciarstwa zjazdowego i biegowego. Posiada 18 świetnie przygotowanych tras. Turystów przyciągają też przejazdy psimi zaprzęgami.


Pokaż Atrakcje rejonu Friuli-Wenecja Julijska na większej mapie

Ciekawe miejsca w regionie Friuli-Wenecja Julijska

Spilimbergo

Spilimbergo to miejscowość która słynie z mozaiki. W Spilimbergo istnieje szkoła kształcąca adeptów tej rzadkiej dziedziny. Miejscowość posiada przepiękne mozaikowe chodniki, tarasy, place i wiele innych obiektów ozdobionych mozaiką. Warto tam pojechać aby na żywo podziwiać mozaikowe Spilimbergo.


Pokaż Ciekawe miejsca w regionie Friuli-Wenecja Julijska na większej mapie

Kuchnia rejonu Friuli-Wenecja Julijska

Regionalną zupą regionu jest pyszna zupa firulska. Podstawowym elementem kuchni jest szynka San Daniele, szynka Sauris, salami, ser montasio, ser tabor oraz wina Colio, Grave del Friuli, Colli Orientali i grappe. W rejonie pije się pyszną kawę ,,Illy”. Kuchnia frulijska stanowi niezwykłe połączenie smaków wybrzeża ze smakami alpejskimi. Widać w niej także bliskie wpływy sąsiedzkie Austrii i krajów słowiańskich. W górach najbardziej popularne są mięsiwa pieczone na ruszcie, przede wszystkim wołowina, jagnięcina, koźlina. Podstawą kuchni są dania z kiełbasy, gulasze, dziczyzna, ptactwo. Do dań stosuje się grzyby. Wzdłuż Wybrzeża Adriatyckiego w kuchni dominują głównie ryby, owoce morza, warzywa, zioła a także żabie udka. Ze słodyczy jada się rogaliki, strudle, placki dyniowe, ciastka kasztanowe.