Emilia – Romania

Emilia – Romana to region północno- wschodnich Włoszech. Już sama dwuczłonowa nazwa świadczy iż region ten składa się z dwóch okręgów. Regiony te stykają się w stolicy regionu – Bolonii. Na zachód od miasta to okręg zwany Emilia. Słynie z bogactwa w postaci zabytków, skupionych w miastach. Na wschód od Bolonii leży okrąg Romania. Obejmuje swym zasięgiem głównie obszary Morza Adriatyckiego. Region Emilia- Romana można też podzielić na równiny i góry, czyli Nizinę Polańską i Góry Apeniny z najwyższym szczytem Cimone. Tereny górzyste porośnięte są lasami. Zaś tereny nizinne stanowią ,,kosz chleba” dla pozostałych mieszkańców, czyli słyną z rolnictwa, uprawy zbóż, sadownictwa, ogrodnictwa. Teren ten poprzecinany jest rzekami o nazwach: Pad, Reno, Panaro, Taro, Secchia, Montone. Na wschodzie rejonu znajduje się Jezioro Valli di Comacchio. Tereny nadmorskie słyną z pięknych plaż i rozwoju turystyki. Klimat rejonu jest podzwrotnikowy, śródziemnomorski.

Miasta Rejonu Emilia-Romania:

Bolonia:

Bolonia to stolica rejonu. Słynie z drogich sklepów i wyjątkowej, luźnej atmosfery miasta. To niezwykle piękne i eleganckie miasto, widać to szczególnie w centrum miasta. Starówka to bezcenne zabytki z czerwonej cegły, wąskie uliczki. W mieście znajduje się najstarszy w Europie, bardzo renomowany uniwersytet z XI w. specjalizujący się głównie w naukach prawniczych. Miasto jest dumne także ze swej Akademii Muzycznej, w której dyplom uzyskał Mozart. Duża ilość uczelni w mieście sprawia iż miasto wyróżnia się studencką atmosferą. Miasto słynie z niezwykłej   XVI w. fontanny króla Neptuna otoczonej nimfami. Rzeźba jest wykonana z brązu. Stoi ona na placu Piazza Nettuno. Dodatkowymi atrakcjami tego niezwykłego miasta są bazylika San Petronio z XIV w., która uchodzi za najpiękniejszą w Europie. Centralny portal tej bazyliki stanowią przepiękne rzeźby scen ze Starego Testamentu. Bazylika znajduje się na głównym placu Piazza Maggiore. Turyści zwiedzają też kościoły : San Stefano, San Francesco i San Domenico.  W kościele San Domenico pochowany jest św. Dominik, który założył Zakon Dominikanów. Swój wkład w wykonanie marmurowego nagrobka świętego włożył 20- letni wówczas Michał Anioł. Dużą atrakcją miasta są dwie krzywe wieże z czasów średniowiecza, które znajdują się na końcu ulicy Via Rizzoli. Na wyższą z nich wiedzie 498 schodów. Z wieży rozciąga się przepiękny widok na całe miasto. W mieście jest też wiele pięknych pałaców z charakterystycznymi arkadami. Do najpiękniejszych należą Palazzo del Re Enzo, Pallazo del Podesta i Pallazo Comunale. Wspaniałe dzieła malarskie zgromadzono w Pinakotece Narodowej. Jest wśród nich dzieło Rafaela ,, Objawienie św. Cecylii”. W Bolonii jest niezwykłe miejsce, w przecznicy via Righi, w ścianie budynku znajdują się małe drzwiczki. Kiedy się je otworzy ujrzy się wąski kanał, taka ,,Mała Wenecja”, a nad nim sznury z wiszącą bielizną. Robi to niezwykłe wrażenie!Miasto Bolonia słynie też z wymyślonego tutaj makaronu, sosu bolognese i wykwintnej kuchni.

 Parma

Parma w dawnych czasach historycznych była kolonią rzymską. Stanowi centrum historyczne rejonu. W mieście można podziwiać różne zabytki. W Teatrze Regio wysłuchamy wspaniałych  przedstawień operowych. Turyści podziwiają katedrę romańską z XVI w z pięknymi freskami , liczne zabytkowe kościoły- kościół św. Jana Ewangelisty, kościół gotycki pod wezwaniem San Francesco del Prato, który do lat dziewięćdziesiątych XX w. stanowił okoliczne więzienie. W mieście są tez piękne pałace- Palazzo dellaPilotta, w którym obecnie mieści się Akademia Sztuk Pięknych, Muzeum Archeologiczne oraz Teatr, drugim pięknym pałacem jest Pałac Książęcy wraz z otaczającym go parkiem, a trzecim Pałac Biskupi. Będąc w mieście warto zwiedzić Muzeum Artura Toscaniego. Ten wybitny muzyk urodził się w Parmie. Dodatkowo miasto słynie z sera parmezan, który został wyrabiany w tych okolicach.

Modena

Modena to miasto gospodarcze i uniwersyteckie okręgu Emilia. Słynie z produkcji słynnych na całym świecie sportowych samochodów. W mieście znajduje się siedziba Maserati, zaś w pobliżu- w mieście Modenie znajduje się fabryka i muzeum Ferrari,- Sant Agata Bolognese znajduje się centrum Lamborghini. W Modenie urodził się Enzo Ferrari, konstruktor i kierowca wyścigowy. Z Modeny pochodzi też znany w świecie tenor Luciano Pavarotti. Uwagę turystów przyciągają piękne zabytki, takie jak katedra, dzwonnica, plac Piazza Grande. Obiekty te wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Pałacu Książęcym mieści się pierwsza w świecie Akademia Wojskowa. Kuchnia modeńska słynie z szynki modeńskiej, parmezanu, mortadeli, tortellini, wina Lambrusco i octu balsamicznego.

Piacenza

Piacenza to miasto okręgu Emilia. Łatwo do niego wstąpić gdyż leży przy autostradzie prowadzącej z Mediolanu na południe i obejrzeć piękną katedrę.

Ferrara

Ferrara to miasto historyczne, uniwersyteckie, leży nad rzeką Pad w okręgu Romania. W mieście znajduje się bardzo wiele zabytków: ogromny zamek d Estów, wielka katedra gotycka, ratusz, klasztor Dominikanów, Synagoga, opera. Turyści chętnie spacerują po pięknej Starówce, podziwiają pałace z okresu renesansu: Pallazo dei Diamanti, Casa Romei, Plazzo Schifanoia, odwiedzają Muzeum Żydowskie. Wierni odwiedzają kościoły: Najświętszej Marii Panny, św. Franciszka, św. Pawła,           św. Romana, św. Dominika, św. Krzysztofa, św. Karola.

Rawenna

Rawenna to piękne miasto okręgu Romania, w odległości zaledwie 10 km. od Morza Adriatyckiego. Miasto z morzem połączone jest kanałem. Słynie z przepięknej ceramiki. Turyści podziwiają piękne kościoły, np. San Vitale i bazyliki: Saint Apollinare Nuoro, Saint Apollinare in Classe.

Faenza

Faenza to miasto okręgu Romania, słynie na całym świecie z wyrobów fajansowych. Turyści podziwiają Piazza del Popolo – pałace Palazzo del Podesta z XII w. i Palazzo del Municipio z XIII w., udoskonalony w XV w., oraz piękną katedrę z XV w.


Pokaż Miasta Rejonu Emilia-Romania na większej mapie

Atrakcje rejonu Emilia-Romania

Rimini

Rimini to kąpielisko które leży na równinach Riwiery. Słynie z organizowanej rokrocznie imprezy pt. ,,Różowa noc”. Przyjeżdżają na nią turyści z całego świata by wspólnie z tubylcami przeżyć to niezwykłe wydarzenie które jest dodatkową atrakcją tej miejscowości. Rimini posiada także ciekawy Aga Park i zespół atrakcji  ,,Italia w miniaturze”. Piękne są też zabytki, takie jak Most Tyberiusza, Łuk Augusta, katedra, zamek Malatestów. Turyści też często zwiedzają ruiny amfiteatru.


Pokaż Atrakcje rejonu Emilia-Romania na większej mapie

Ciekawe miejsca w rejonie Emilia-Romania

Commacchio

Commacchio to małe miasteczko w rejonie wybudowane na 13 wysepkach. Miasteczko jest niezwykle urokliwe, romantyczne. Taka miniaturka Wenecji!

Cattolica

Cattolica to miejscowość wypoczynkowa z najdłuższą i najpiękniejszą plażą w Europie. Spacerując po promenadzie napotykamy niezliczone ilości kafejek, restauracji, barów, sklepików z pamiątkami. Panuje tam specyficzny klimat wiecznych wakacji który warto przeżyć.


Pokaż Ciekawe miejsca w rejonie Emilia-Romania na większej mapie

Kuchnia rejonu Emilia Romania

Emilia- Romana to pyszna, oryginalna kuchnia. Słynie z soczystej szynki zwanej parmeńską, parmezanu. W kuchni podstawę stanowi  oliwa z oliwek, ocet  winny, regionalny ser, grzyby leśne, warzywa w tym dużo sałaty, owoce, zioła, makaron. Makarony wyrabia się ręcznie. W restauracjach zatrudnia się tzw. wyrabiaczki. W rejonie jada się lasagne, tortellini, precle, różne placki smażone na oliwie. Z mięs króluje specjalna rasa bydła hodowana na tym obszarze, cielęcina, indyk, kurczak, królik, kaczka, wieprzowina, jagnięcina, baranina. W rejonie nadmorskim zjada się owoce morza, ryby, często węgorze.  Warto spróbować pysznej zupy rybnej o nazwie ,,brodetto”. Deserem przeważnie bywają niezwykle słodkie owoce: brzoskwinie, czereśnie, truskawki, gruszki, melony, orzechy, nektaryny, a w Apeninach – kasztany. Popularnym ciastem są wszelkie tarty, słodkie ravioli, tortelli, sorbety, szarlotki i oczywiście pyszne i orzeźwiające lody. Z win popularne jest czerwone-  Lambrusco, Sangiovese, białe- Albana di Romagna. W rejonie produkuje się z zielonych orzechów włoskich i spirytusu nalewkę – nocino.