Dolina Aosty

Dolina Aosty to wysoko- górzysty , malowniczy rejon alpejski, północno- wschodnich Włoch, porośnięty lasami sosnowymi, urozmaicony pięknymi zamkami na tutejszych wzgórzach. Graniczy z Francją i Szwajcarią. Najwyższym szczytem jest  Mont Blanc, a także inne lodowce Monte Rosa, Matterhorn. Dolina Aosty otoczona jest od północy Alpami Pennińskimi, na południu Alpami Graickimi. Między nimi roztacza się piękna Dolina Baltea.W rejonie znajdują się liczne ośrodki turystyczne związane z turystyką górską.  Narciarze mają przygotowane doskonałe trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności na terenie trzech państw.  Dolinę Aosty turyści mogą zwiedzać przez cały rok. Amatorzy sportów zimowych korzystają z atrakcji przeważnie od grudnia do kwietnia, choć na lodowcach sporty zimowe uprawiane są przez cały rok. Doskonała sieć wyciągów zadowala najbardziej wybrednych turystów. Między wyciągami kursują bezpłatne skibusy, dowożąc turystów dosłownie wszędzie. Turystyka letnia jest stosowana od maja do września, trasy spacerowe nie mają sobie równych! Jako jedyny rejon Włoch nie jest podzielony na prowincje. Lokalna ludność posługuje się językiem włoskim i francuskim.

Miasta rejonu Dolina Aosty

Aosta

Aosta to stolica rejonu. To zabytkowe miasto bywa nazywane ,,Rzymem Alp”. Aosta została założona w 25r.p.n.e. przez Oktawiana Augusta. Miasto posiada szereg cennych zabytków: z czasów rzymskich ruiny amfiteatru, świątyni, forum, łuku tryumfalnego Augusta, mostu, bram, murów, a także kościół kolegiacki z XII w., romańską katedrę z XV w., liczne kościoły i pałace z XVII i XVIII w. Wyjątkowy jest kościół Sant Orso z przepięknymi freskami z X w. Turyści bardzo chętnie spędzają czas w zabytkowym centrum Piazza E. Chanoux z dużą ilością kawiarenek z aromatyczną, pyszną włoską kawą. Do centrum prowadzi brama Porta Pretoria. Wszyscy podziwiają Teatro Romano i licznie odwiedzają Regionalne Muzeum Archeologiczne.

Chatillon

Chatillon to miasto którego patronem jest Szymon Piotr. Główne uroczystości miasta przypadają 29 czerwca. Do miasta ściągają wtedy duże ilości turystów.

Pokaż Miasta rejonu Dolina Aosty na większej mapie

Tereny narciarskie w Alpach w Dolinie Aosty

Courmayeur

Courmayeur to kurort narciarski, z bajecznymi widokami zwany ,, Perłą Alp”. Miasto połączone jest tunelem drogowym z kurortem francuskim Chamonix. Leży na wysokości 2755 m. Narciarze korzystają z licznych tras zjazdowych  o różnym stopniu trudności. Dużą popularnością cieszy się kolejka na Plan Checrouit z najwyższym punktem widokowym Cesta d Arp ( 2 756 m. ) z przepięknym widokiem na Mont Blanc. Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się też  kryte centrum sportowe, a zwłaszcza lodowisko. Dodatkową atrakcją są kluby, centra odnowy, kryte ściany wspinaczkowe. Miłym przeżyciem są organizowane kuligi.  W Courmayeur odpoczywając od sportów można odwiedzić piękną Starówkę. Znajdują się tam liczne kawiarenki, restauracje, urokliwe sklepy i lokalne Muzeum Alpejskie.

Breuil – Cervinia

Breuil – Cervinia to niezwykle malowniczy ośrodek. Tak jak w całych Alpach wszystkie trasy mają różny stopień trudności dostosowany do poziomu wszystkich narciarzy i snowboardzistów. Ze względu na znajdujące się tam lodowce sporty zimowe można uprawiać nawet latem. Dotyczy to stoków Plateau Rosa. Dużą popularnością cieszy się także narciarstwo biegowe. Dla dzieci i poczatkujących istnieją szkółki narciarskie.  Dodatkową atrakcją turystyczną  są wędrówki na rakietach śnieżnych, łyżwiarstwo, zjazdy ze stoków z pochodniami, loty helikopterem, paralotnią, a także wspinaczka po zamarzniętych wodospadach.

Monte Rosa

Monte Rosa leży w Dolinach Valle d Ayas, Valle di Gressoney, Valse sia. Dla narciarzy i snowboardzistów przygotowano tam trasy o różnym stopniu trudności. Malownicze trasy dotyczą także narciarstwa biegowego. Dla dzieci i początkujących narciarzy czynne są przez cały czas szkółki narciarskie. Dodatkową atrakcją podobnie jak na terenie innych rejonów narciarskich są rakiety śnieżne, łyżwiarstwo, zjazdy z pochodniami. Spokojnymi kurortami  tego rejonu są: Gressoney, La Trinite, Gressoney Sain.

Pila

Pila to rejon często odwiedzany przez sympatyków narciarstwa. Trasy narciarskie są zróżnicowane do możliwości turystów narciarzy i snowboardzistów. Szkółki czekają na uczniów narciarstwa zjazdowego i biegowego. Dodatkowymi atrakcjami tego rejonu są przygotowane miejsca do gry w mini golfa. Turyści mogą też uprawiać saneczkarstwo i łyżwiarstwo. W sezonie letnim wszystkich urzekną malownicze trasy spacerowe. Bogata jest też oferta gastronomiczna.

Valtournenche

Valtournenche to malowniczy teren narciarski , trasy zjazdowe są długie, o różnym stopniu trudności. Można też uprawiać narciarstwo biegowe. Znane kurorty tego rejonu to: Breuil- Cervinia, Antey- Saint, Andre, Torgnon, La Magdaleine, Chamois. Dodatkową atrakcją przygotowaną dla turystów są przejażdżki konne. Dla chętnych organizowana jest wyprawa na skały strumienia Marmore w Chample V, gdzie można podziwiać wspaniałe rzeźby.

La Thuile

La Thuile to rejon na stokach Małej Przełęczy Św. Bernarda. Turyści korzystają ze specjalnie przygotowanych tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Dla początkujących i dzieci działają liczne szkółki narciarskie.

Saint Vincent

Saint Vincent to popularny kurort z pięknymi widokami, trasami narciarskimi.

Pokaż Tereny narciarskie w Alpach w Dolinie Aosty na większej mapie

Ciekawe miejsca i Atrakcje w rejonie Dolina Aosty

Park Narodowy Gran Paradiso

Park Narodowy Gran Paradiso powstał w  1922r. Jest to największy park włoski położony w Alpach Graickich  w rejonach Piemont i Doliny Aosty. Zajmuje obszar przeszło 70 ha. Centralnym szczytem jest Gran Paradiso o wysokości 4061 m n.p.m. Park wyróżnia się pięknymi krajobrazami. Przecinają go 3 wielkie doliny i wielka ilość przygotowanych szlaków górskich. Najbardziej popularny jest szlak w dolinie Val di Rhemes z malowniczymi wodospadami, strumieniami i urzekającymi krajobrazami.  Na jego terenie znajdują się lodowce, lasy. Wiosną na zboczach gór kwitną kobierce kwiatów, fiołki, szarotki, dzwonki i wiele innych. Żyją dzikie koziorożce alpejskie, kozice i wiele innych zwierząt i ptaków. Koziorożce alpejskie żyją głównie na terenie parku Gran Paradiso. Jest ich około 5 000.Są to niezwykłe zwierzęta. Samiec ma wygięte rogi długości około 150 cm., zaś jego ciało może mierzyć do 2 m. długości i ważyć do 100 kg. Wyróżnia się też bródką w dolnej części żuchwy.  W opisach mitologicznych dowiadujemy się o wielkim zachwycie Zeusa nad tym zwierzęciem i umieszczenie go na niebie w Gwiazdorze Koziorożca.

Na terenie Parku Narodowego Gran Paradiso leży Dolina Savarenche, a w niej mała miejscowość Introd. Spędzał w niej wakacje nasz papież Jan Paweł II. Mieszkał wtedy u ojców Salezjanów. Miejscowość leży na wysokości 1 300 m n.p.m. Rozciąga się z niej wspaniały widok na panoramę Gran Paradiso i szczyt Mont Blanc.

Muzeum Alp

Muzeum alp miesci się w fortecy na granicy Piemontu i Valle d ? Aosty Forte di Bard. Jest to niezwykłe, nowoczesne, ogromne muzeum. Na ogromnych ekranach przedstawia się informacje o rejonie, klimacie, faunie, florze, tradycjach. Pokazane są niezwykłe widoki, słychać szum strumieni.


Pokaż Ciekawe miejsca i atrakcje w rejonie Dolina Aosty na większej mapie

Zamki w Dolinie Aosty

Zamki stanowią dużą atrakcję rejonu. Ich skupisko jest podobne do Doliny Loary we Francji. Powstały głównie w XI w. Do najbardziej atrakcyjnych należą:

Zamek Fenis – jest to baśniowy zamek, można podziwiać tylko jego doskonałą konstrukcję zewnętrznych murów, w środku jest niestety pusty!

Zamek Castel Savoia – zamek jest ukryty wśród sosen, ma tajemniczy wygląd, należał do królowej Margherity, powstał w XIX w. , stylizowany był na XV w. , wyglądem przypomina Disneyland, zamek ma pełne umeblowanie wewnątrz.


Pokaż Zamki w Dolinie Aosty na większej mapie

Kuchnia regionalna Doliny Aosty

Dolina Aosty charakteryzuje się wpływami kuchni francuskiej. Duże zastosowanie ma masło, śmietana i ser. Często jada się borowiki i kasztany. Podstawowym daniem jest zupa chlebowa, kiełbasy, wieprzowina, wołowina, dziczyzna, zaś specjalnością rejonu- ozór wołowy w cieście ryżowym. Rejon słynie z produkcji sera, zwłaszcza fontina, solignon, toma. Popularnym, regionalnym alkoholem jest Genepy – ( spirytus, woda, cukier, mieszanka ziół alpejskich) oraz wiśniówki powstałe z winogron. Zaś prawdziwym rarytasem są białe trufle, podawane często z wybornym makaronem.

 ∓