Apulia

Apulia to region Włoch na który składa się ,,obcas wraz z ostrogą” (jeśli by patrzeć na mapę Włoch przedstawiającą but). Mówi się, że w rejonie Apulia żyją bardzo przedsiębiorczy ludzie. Region ten słynie ze znanych centr handlowych, historycznych pałaców, niezwykłych, małych, białych i stożkowych domków wiejskich i podziemnych samotni, a także wielu innych ciekawych miejsc, o których napisane jest poniżej.

Miasta regionu Apulia

Bari

Bari to stolica rejonu Apulia. Jest znanym centrum naukowym, słynie też z licznych centr handlowych, luksusowych sklepów. W mieście organizowane są targi państw śródziemnomorskich i bliskowschodnich zwanych Fiera del Levante. To nowoczesne miasto posiada  szerokie ulice, nadbrzeżną promenadę. Piękna jest Starówka z krętymi uliczkami. Miasto prezentuje cenne zabytki. Należy do nich Bazylika św. Mikołaja. Jako ciekawostkę należy przyjąć iż z Bari pochodziła słynna królowa Bona, małżonka naszego króla Zygmunta Starego. Nagrobek królowej znajduje się właśnie w  Bazylice św. Mikołaja. Ta bardzo piękna Bazylika przechowuje w swych kryptach relikwie św. Mikołaja tak kochanego przez dzieci. Turyści chętnie odwiedzają okoliczną katedrę i zamek. Miasto posiada piękny Teatr Petruzzelli. Turyści chętnie odwiedzają miejskie muzea, takie jak Muzeum Archeologiczne z kolekcją pięknych waz i Muzeum Sztuk Bizantyjskich zwane Pinakoteka.

Lecce

Lecce to miasto sprawiające wrażenie wielkiego targowiska. Budowle w mieście charakteryzują się przepychem ozdób, z dużą ilością amorków, rogów obfitości, uwagę przyciągają kamienie w kolorze ochry. Turyści tłumnie odwiedzają piękny amfiteatr z I w. p.n.e. Warto też obejrzeć katedrę z XII w. i Bazylikę św. Krzyża, która uchodzi za najpiękniejszą budowlę barokową w rejonie.

Tarent

Tarent to miasto portowe i przemysłowe rejonu. W czasach historycznych  zostało skolonizowane przez Spartan. Miasto dzieli się na dwie części: wschodnią- nowoczesną i zachodnią- zabytkową. Części te łączy metalowy, obrotowy most. Miasto wyróżnia się muzeum archeologicznym, najcenniejszym w całych Włoszech.

Lucera

Lucera szczyci się okazałym i najpiękniejszym zamkiem w rejonie. Wybudował go Fryderyk II. Miasto posiada też piękną katedrę.

Molfetta

Molfetta leży w odległości 25 km. na zachód od Bari. W mieście znajduje się jeden z ważniejszych portów na Adriatyku. Turyści podziwiają w mieście piękną katedrę, która łączy w sobie sztukę bizantyjską i arabską.

Bitonto

Bitonto leży w odległości 17 km. na północ od Bari. Miasto otoczone jest gajami oliwnymi, cechuje się wąskimi, malowniczymi uliczkami. Turyści podziwiają piękną katedrę znajdującą się w mieście.

Ostuni

Ostuni to niezwykle malownicze, urokliwe miasteczko. Miasteczko wygląda jakby było przyczepione do skał. Charakteryzuje się wspaniałymi widokami. Miasto posiada wąskie, arabskie uliczki. Na samym szczycie znajduje się ciekawa katedra.

Brindisi

Brindisi to miasto leżące w odległości 115 km. na południe od Bari. Leży na ,,obcasie buta włoskiego”. Jest więc miastem portowym. Słynie też z rozwoju przemysłowego. Turyści chętnie zwiedzają Muzeum Archeologiczne.

Galatina

Galatina leży w odległości 20 km. od Lecce. Miasto jest niezwykle urokliwe. Może poszczycić się kilkoma pałacami i pięknym kościołem Piotra i Pawła.

Martina Franca

Martina Franca leży w odległości 30 km. na północny wschód od Tarentu. Miasto leży na górze San Martino. W czasach historycznych było to bardzo nowoczesne miasto. Filip Andegaweński przyznał mieszkańcom ulgi podatkowe. Druga część nazwy miasta ,, franca” oznacza zwolnienie od opłat. Miasto ma pełno wąskich uliczek. Turyści podziwiają piękny pałac książęcy i kościół św. Marcina.

Barletta

Miasto portowe leżące w odległości 62 km. od Bari. Słynie głównie z turystyki. Warto zwiedzić znajdujący się tam potężny  zamek – twierdzę. Wewnątrz znajduje się galeria obrazów – pinakoteka. Warta uwagi jest też elegancka świątynia romańsko- gotycka.

Pokaż Miasta regionu Apulia na większej mapie

Atrakcje rejonu Apulia

Półwysep Gargano

Półwysep Gargano to jak gdyby ,,ostroga wielkiego włoskiego buta”. Tworzy go ogromny masyw wapienny który unosi się wysoko nad morzem. Na Półwyspie Gargano znajdują się malownicze, czyste jeziora  z dużą ilością ptactwa wodnego – Varano i Lesina.  Cały półwysep odznacza się przepięknymi krajobrazami, malutkimi wioseczkami i centrami turystycznymi. Wśród nich większą uwagę należy zwrócić na Peschici – wioskę z malowniczymi domkami i ciekawie wybudowanym zamkiem na wysokiej skale oraz górę Sant Angelo, na szczycie której znajduje się piękny zamek i sanktuarium św. Michała,  Vieste– ze średniowiecznymi śladami, Pizzomunno – osada na skale, dalej już tylko rozciąga się tajemniczy ,,Las cieni”. Wszyscy turyści zmierzają jednak do San Giovanni Rotondo gdzie żył, pracował i został pochowany znany wszystkim pielgrzymom ojciec Pio.

 Castellana Grotte

Castellana Grotte jest terenem równinnym na którym znajduje się bardzo duża liczba grot. Groty zostały wydrążone przez podziemne rzeki w wapiennym podłożu,  gdyż leży w samym środku wapiennej wyżyny Murge. Do najbardziej znanych grot należą: niezwykle piękna Biała Grota, Grota Sowy, Korytarz Węża.

Pokaż Atrakcje rejonu Apulia na większej mapie

Ciekawe miejsca Apulia

Castel del Monte

Castel del Monte leży w odległości 50 km. od Bari. Znajduje się tam potężny zamek. Powstał za panowania Fryderyka II. Łączy w sobie architekturę starożytną, arabską i gotycką. Plan zamku i wiele jego elementów wiąże się z liczbą 8, przykładem jest chociażby 8 baszt. Wnętrze jest dość surowe, a ciekawostką jest fakt iż w zamku więziono dwóch wnuków Fryderyka II, a także fakt iż Roman Polański na terenie zamku kręcił film ,, Dziewiąte wrota „.

Alberobello

Alberobello to śliczna wioska- skansen gdzie turyści podziwiają przepiękne białe stożkowe domki, zwane trulli. Ich budowa rozpoczęła się za czasów Ferdynanda I. Budowano je z kamieni wapiennych. Obecnie w domkach tych mieszczą się sklepy z pamiątkami turystycznymi. W domkach oferuje się też turystom noclegi. Domki te można spotkać w dolinie Itria, Martina Franca, Cisternino, Locorotando.

Fasano

Fasano to miejscowość leżąca blisko Alberobello. Słynie z ręcznych prac ceramicznych. Turyści mogą zakupić ręcznie malowaną ceramikę.

Massafra

Massafra leży w odległości 20 km. na północny zachód od Tarentu. Miasto zostało rozdzielone poprzez rozpadlinę skalną na dwie części. W rozpadlinie tej znajduje się kompleks 20 jaskiń, ozdobione są one malowidłami. Zbiór pięknych malowideł umieszczony jest w krypcie Santa Marina. Jaskinie te sa niezwykłe! Miasto oprócz największych w Europie Zachodniej jaskiń jest także cenioną miejscowością wypoczynkową.

Pokaż Ciekawe miejsca Apulia na większej mapie

Kuchnia regionu Apulia

Kuchnia rejonu jest niezwykle urozmaicona. Mało stosuje się w niej mięs, więcej podrobów i dań serowych. Podstawowym pokarmem są makarony otrzymywane  zwłaszcza pszenicy durum. Makarony przyjmują przeróżne kształty! Chleb wypiekany w tej okolicy ma też różne dodatki np. ser. Podstawowym warzywem jest bób. Przyrządza się z niego zupy i inne dania. Stosuje się różne, nietypowe  przyprawy np. dziko rosnące rośliny, cykorię, rukolę. Typowe dania regionalne to także owoce morza, a wśród nich jeżowce.  Przysmakiem jest  ich ikra zjadana na surowo.  Apulia to też zagłębie oliwy z oliwek zwłaszcza extra vergine.  Eksportuje się ją do innych krajów Europy.