Abruzja

Abruzja bywa nazywana zielonym regionem Europy lub ,,mostem”  łączącym południe z północą Włoch. Abruzja jest kraina górzystą, a od strony wybrzeża Adriatyku łagodnieje. Turyści mogą korzystać z uroków gór i morza. Słynie też z średniowiecznych zabytków i z ciekawych szlaków turystycznych z pięknymi widokami. Wioski w tym rejonie usytuowane są na skraju gór i wyglądają jakby były przyklejone do skał. Kuchnia Abruzji słynie w świecie z przepysznych dań. Rejon słynie także z przeróżnych festynów i imprez. Miejscowości zaludniają się w porze fiest.

Miasta rejonu Abruzja:

Położone są na wzgórzach, w malowniczych sceneriach. Mają charakterystyczne, wąskie uliczki, pizzernie, restauracje, bary i lodziarnie.

L Aguila

L Aguila jest stolicą regionu. Jej nazwa w tłumaczeniu brzmi ,,orzeł”. Leży w samym sercu Abruzji.  W dziejach historii miasto wykazało się dzielnością i niezależnością. Turyści chętnie zwiedzają to miasto podziwiając zabytki. Ulubionym miejscem spotkań jest Plac Katedralny który szczególnie zapełnia się w godzinach popołudniowych i wieczornych zwanych passaggiatą. Na placu widnieje katedra poświęcona św. Maksymowi ( San Massimo ) i kościół Santa Maria. Warto też przejść się pod arkadami przy corso Vittorio Emanuele, gdzie dojdzie się do bazyliki św. Bernarda. Turyści chętnie skręcają w via del Castello, aby podziwiać zamek i zwiedzić muzeum ( wstęp płatny ). Za bramą Napolitańską  znajduje się przepiękny kościół Santa Maria di Collemaggio. W mieście uwagę przyciągają budowle średniowieczne i barokowe, a także kościół św. Marka i kościół św. Sylwestra.

Teramo

Leży w odległości 38 km. od stolicy regionu. Słynie z wielu zabytków, wśród nich katedra i kościół Santa Maria.

Atri

Atri leży w odległości 33 km. na wschód od miasta Teramo. Turyści z wielką uwagą podziwiają romańsko- gotycką katedrę, pałac Aguaviva ( wstęp płatny ) z freskami przedstawiającymi sceny z życia wieśniaków kalabryjskich.

Avezzano

Avezzano leży w odległości 44 km. na południe od stolicy regionu. To nowoczesne miasto. Zabytkiem przyciągającym uwagę turystów jest zamek z XV w.

Alba Fucens

Alba Fucens leży w odległości 10 km. na północ od Avezzano. W mieście turyści podziwiają brukowane ulice, ruiny bazyliki, termy i świątynię Herkulesa.

Albe

Albe leży w odległości tylko 1 km. od Alba Fucens. Turyści zwiedzają tam ciekawy kościół św. Piotra.

Tagliacozzo

Tagliacozzo leży w odległości 17 km. na zachód od Avezzano. W mieście turyści podziwiają domy w których fasady pomalowane są na żółto i różowo.

Popoli

Popoli leży w odległości 48 km. od stolicy rejonu. Uwagę turystów przyciąga kościół San Pietro ad oratorium.

Sulmona

Sulmona leży w odległości 13 km. na południe od Popoli. Legenda głosi iż w mieście tym urodził się Owidiusz. Turyści smakują się w regionalnych migdałach w cukrze. Migdały serwowane są na drucikach, które sprzedawcy układają w fantazyjne bukiety. Sulmona to miasto słodyczy. Produkuje się tutaj różne cukierki, karmelki. Popularna jest tzw. panela- mozaika cukierkowa. W mieście znajduje się też niezwykłe muzeum słodyczy.

Chieti

Chieti leży w odległości 40 km. na północ od Popoli. Turyści podziwiają piękne widoki na okoliczne gaje i winnice. Turystów przyciąga zabytkowe centrum, rzymskie świątynie i narodowe muzeum archeologiczne.

Pescara

Pescara leży w odległości 100 km. na wschód od stolicy rejonu L Aguila. Leży nad Adriatykiem. Słynie z turystyki i wypoczynku nad Adriatykiem. Będąc w mieście warto też zajrzeć do muzeum etnograficznego i domu pisarza Gabriela D Annunzio.

Ortona

Ortona leży w odległości 23 km. na południe od Pescary. Z tego miasta portowego można łatwo dopłynąć na wyspy Tremiti. Turyści chętnie zwiedzają też zamek władców aragońskich który pięknie wznosi się nad morzem.

San Giovanni in Venere

San Givanni in Venere leży w odległości 20 km. na południowy wschód od Ortony. W mieście urzekające są niezwykłe widoki, turyści podziwiają też opactwo z VIII w.

Vasto

Vasto leży w odległości 39 km. na południe od Ortony. Miasto jest pięknie położone na górze z pięknymi widokami na morze. Turyści podziwiają zamek z XIII w. i wieżę Bassano.

Mapa miast regionu:

Pokaż Miasta regionu Abruzja na większej mapie

Atrakcje rejonu Abruzja:

Dużą atrakcją rejonu są walory krajobrazowe i przyrodnicze z bogactwem roślinności, zwierząt i ptactwa. Największą atrakcją rejonu są trzy parki narodowe.

Park Narodowy Gran Sasso e Monti della Laga

Park Narodowy Gran Sasso e Monti della Laga leży w centrum masywu Apeninów. Sercem rejonu jest Gran Saso. Najwyższy szczyt to Corno Grande- 2 914 m.n.p.m. Teren słynie z turystyki pieszej latem i narciarstwa zimą. Na terenie parku leży stolica rejonu L Aguila. Będąc w rejonie warto odwiedzić Bazzano. Znajduje się tam grota męczennika w  XIV  w. kościele San Giusto i mury obronne Assergi i Campo Imperatore. Do miejsc tych prowadzi specjalna kolejka, ale można też dojechać okoliczną drogą, niezwykle malowniczą i krętą wśród okolicznych lasów.

Park Narodowy Maiella

Park Narodowy Maiella zajmuje obszar 80 000 ha. W gminach Lama dei Peligni  i Civitella Messer Raimondo. Żyją w nim kozice, wilki italijskie, niedźwiedzie brunatne i liczne ptaki np. kawki, orły, sokoły. Na terenie parku znajduje się muzeum archeologiczne i ogród botaniczny.

Abruzyjski Park Narodowy

Abruzyjski Park Narodowy jest najwyżej położonym terenem w Apeninach. Można do niego dojechać przez Pescinę przy autostradzie A25. Powierzchnia parku wynosi 40 000 ha. Jest on niezwykle malowniczy. W rezerwacie objęto ochroną buki, klony, srebrzyste brzozy. Żyją w nim brunatne niedźwiedzie, wilki, giemzy, lisy, wiewiórki, złote orły, mysikróliki, kruki. Turyści chętnie wędrują do parku przez Passo del Diavolo ( Diabelska Przełęcz ). Leży ona na wysokości 1400 m.  nad Doliną Fucino. W odległości 9 km. na południe leży Pascasseroli, a w nim centrum turystyczne. Można tam rozłożyć namiot lub kemping. Zimą jest to punkt narciarstwa. Turyści chętnie zwiedzają okoliczne muzeum, ogród botaniczny, ZOO. Jadąc na wschód dotrzemy do jeziora Scanno nad którym położone jest Violleta Barrea z pięknymi willami, a także popularne Scanno z bogato zachowaną tradycją ludową.

Pokaż Atrakcje regionu Abruzja na większej mapie

Ciekawe miejsca regionu Abruzja:

Ciekawe miejsca rejonu słyną z licznych pielgrzymek wiernych do niezwykłych miejsc kultu. Zaliczamy do nich:

Oblicze Jezusa z Monopello

Miasto Monopello leży 10 km. od Scafy. Słynie z niezwykłego wizerunku Jezusa które znajduje się w okolicznym sanktuarium. Wizerunek jest oryginalny, umieszczony na chuście św. Weroniki. Pochodzi z Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Wizerunek jest bliźniaczo podobny do postaci Chrystusa na Całunie Turyńskim.

Cud Eucharystyczny z Lanciano

Lanciano to miejsce gdzie w VIII w. w małym kościółku  doszło do nadzwyczajnego cudu eucharystycznego. Podczas odprawiania mszy hostia stała się prawdziwym ciałem, a wino prawdziwą krwią. Do dnia dzisiejszego ciało i krew nie zmieniają swej struktury chemicznej. Jest to niezwykle! Wierni którzy przyjeżdżają do kościółka z całego świata doświadczają cudownych uzdrowień

Pokaż Ciekawe Miejsca w Abruzji na większej mapie

Kuchnia rejonu Abruzja:

Abruzja słynie z pikantnych potraw. W kuchni króluje ostra papryka zwana diabelską. Dania często składają się z makaronu swojej roboty, warzyw i mięs typu baranina, jagnięcina, wieprzowina. Mieszkańcy Abruzji produkują wiele gatunków kiełbas. Najbardziej popularnymi daniami regionu są kotlety baranie, jagnięcina z warzywami, gulasz z kozy. Popularnym napojem alkoholowym regionu jest nalewka ziołowa- centerba. W Abruzji uprawia się szafran. Otrzymuje się go z ogromnych ilości krokusów. Ta przyprawa jest uznawana za najdroższą przyprawę. Dodaje ona potrawom niezwykłego smaku.